Freeciv 1.9 - en to es translation catalogue (1177 entries)

en: ?wonder:w
es: m

en: ?built:B
es: C

en: Bad log level %d in "%s".
es: Nivel de log incorrecto %d en "%s".

en: Freeciv must be compiled with the DEBUG flag to use debug level %d.
es: Freeciv debe ser compilador con el flag DEBUG para poder usar el nivel de depuración %d.

en: Badly formed log level argument "%s".
es: Error en el argumento del nivel de log "%s".

en: Empty filename in log level argument "%s".
es: Nombre de archivo vacio en el argumento de nivel de log "%s".

en: Couldn't open logfile: %s for appending.
es: No puedo abrir el logfile: %s para añadir.

en: last message repeated %d times
es: El último mensaje se ha repetido %d veces

en:  (total %d repeats)
es: (%d repteiciones)

en: last message repeated once
es: El último mensaje se ha repetido una vez

en: Polluted
es: Contaminado

en: River
es: Río

en: Road
es: Carretera

en: Railroad
es: Ferrocarril

en: Irrigation
es: Irrigación

en: Farmland
es: Granja

en: Mine
es: Mina

en: Fortress
es: Fortificación

en: Airbase
es: Base aérea

en: Out of memory trying to %s %lu bytes at line %d of %s.
es: Sin memoria al intentar %s %lu bytes en la línea %d de %s.

en: Missing argument for "%s".
es: Falta argumento para "%s".

en: Could not find readable file "%s" in data path.
es: No puedo encontrar el archivo "%s" para leerlo en la ruta del directorio.

en: The data path may be set via the environment variable FREECIV_PATH.
es: La ruta del directorio data debe ser establecida mediante la variable de entorno FREECIV_PATH.

en: Current data path is: "%s"
es: La ruta del directorio data es: "%s"

en: %s: Fatal error: you're trying to run me as superuser!
es: %s: Error fatal: me estas intentando ejecutar como superusario!

en: Use a non-privileged account instead.
es: Usa una cuenta sin privilegios especiales.

en: exact match
es: exacto emparejamiento

en: only match
es: solamente emparejamiento

en: ambiguous
es: ambiguo

en: empty
es: vacío

en: too long
es: demasiado largo

en: non-match
es: no-emparejamiento

en: 'Cause civilization should be free!
es: ¡Porque la civilización debe estar libre!

en: error %d (compiled without strerror)
es: error %d (compilado sin stderror)

en:  and
es: y

en: Idle
es: Dormido

en: Pollution
es: Contaminación

en: Fortify
es: Fortificar

en: Sentry
es: En vigilancia

en: Pillage
es: Saquear

en: Goto
es: Ir a

en: Explore
es: Exlorar

en: Transform
es: Transformar

en: Unknown
es: Desconocido

en:  (veteran)
es:  (veterano)

en: Moves
es: Movimiento

en: Native unrest near %s led by %s.
es: El malestar de los naturales acerca a %s condujo por %s.

en: Sea raiders seen near %s!
es: ¡Raiders del mar vistos cerca de %s!

en: city %d
es: ciudad %d

en: Game: you don't have a worker here.
es: Juego: No tienes un trabajador aquí.

en: Game: You have already sold something here this turn.
es: Juego: Ya has vendido algo en esta ciudad este turno.

en: Game: You sell %s in %s for %d credits.
es: Juego: Has vendido %s en %s por %d creditos.

en: Game: You have already bought this turn.
es: Juego: Ya has comprado en este turno.

en: Game: Cannot buy in city created this turn.
es: Juego: No puedes comprar en una ciudad creada este turno.

en: Game: You don't buy %s!
es: Juego: ¡No compras %s!

en: Game: Can't buy units when city is in disorder.
es: Juego: No puedes comprar unidades cuando la ciudad está amotinada.

en: Game: %s bought in %s for %d gold.
es: Juego: %s comprado en %s por %d oro

en: Game: The %s have stopped building The %s in %s.
es: Juego: Los %s han parado de construir el %s en %s.

en: Game: The %s have started building The %s in %s.
es: Juego: Los %s han empezado a construir el %s en %s.

en: Game: You have bought this turn, can't change.
es: Juego: Has comprado en este turno, no puedes cambiar.

en: Game: %s is not a valid name.
es: Juego: %s no es un nombre valido.

en: Game: Transfered %s in %s from %s to %s.
es: Juego: Transferido %s en %s desde %s a %s.

en: Game: Changed homecity of %s in %s.
es: Juego: Cambiando la ciudad base de %s a %s

en: Game: Transfered %s at (%d, %d) from %s to %s.
es: Juego: Transferido %s a (%d, %d) desde %s a %s.

en: Game: Your nation is thrust into civil war,  %s is declared the leader of the rebel states.
es: Juego: Tu nación ha caido en una guerra civil, %s se ha declarado jefe de la nación rebelde.

en: Game: %s declares allegiance to %s.
es: Juego: %s firma una alianza con %s.

en: Game: The capture of %s's capital and the destruction of the empire's administrative
          structures have sparked a civil war.  Opportunists have flocked to the rebel cause,
          and the upstart %s now holds power in %d rebel provinces.
es: Juego: La captura de la capital de los %s y la destrucción de las estructuras administrativas de su imperio
          has causado un guerra civil.Los oportunistas has crecido y se han aliado a la causa revelde,
          los insurgentes %s han tomado el poder de %d provincias.

en: Game: %s is selling %s (obsolete) for %d.
es: Juego: %s está vendiendo %s (obsoletos) por %d.

en: Game: WARNING, we're LOW on FUNDS sire.
es: Juego: ¡ATENCIÓN, estamos casí sin DINERO¡

en: Game: %s needs %s (being built) to grow any further.
es: Juego: %s necesita %s (que se está construyendo) para poder crecer más.

en: Game: %s needs %s to grow any further.
es: Juego: %s necesita %s para crecer más.

en: Game: %s grows to size %d.
es: Juego: %s crece a tamaño %d.

en: Game: Famine feared in %s.
es: Juego: Hambruna está temido en %s.

en: Game: Famine feared in %s, %s lost!
es: Juego: Hambruna en %s, se ha perdido un %s

en: Game: Production of %s is upgraded to %s in %s.
es: Juego: La producción de %s se ha actualizado a %s en %s.

en: Game: %s can't upkeep %s, unit disbanded.
es: Juego: %s no puede mantener %s, unidad licenciada.

en: Game: %s is building %s, which is no longer available.
es: Juego: %s está construyendo %s lo cual no esta disponible.

en: Game: The %s have finished building %s in %s.
es: Juego: Los %s han termindado de construir %s en %s.

en: Game: %s has finished building %s.
es: Juego: %s ha terminado de construir %s.

en: Game: %s boosts research, you gain 2 immediate advances.
es: Juego: %s aumenta la investigación, ganas dos descubrimiento.

en: Game: The %s have started building a spaceship!
es: Juego: Los %s han empezado a construir la nave espacial.

en: Game: %s can't build %s yet.
es: Juego: %s no puede construir %s todavía.

en: Game: %s is finished building %s.
es: Juego: %s ha terminado de construir %s.

en: Game: Can't afford to maintain %s in %s, building sold!
es: Juego: No puedes mantener %s en %s, construcción vendida.

en: Game: Pollution near %s.
es: Juego: Contaminación cerca de %s.

en: Game: %s suggest throttling growth to use %s (being built) more effectively.
es: Juego: %s sugiere a acelerar el crecimiento, para usar %s (que se está construyendo) más efectivamente.

en: Game: We Love The %s Day celebrated in %s.
es: Juego: ¡Vivan las celebraciones del %s celebrado en %s!

en: Game: We Love The %s Day canceled in %s.
es: Juego: ¡Vivan las celebraciones de %s canceladas en %s.!

en: Game: Civil disorder in %s.
es: Juego: Motines en %s.

en: Game: CIVIL DISORDER CONTINUES in %s.
es: Juego: LOS MOTINES CONTINUAN EN %s.

en: Game: Order restored in %s.
es: Juego: El orden ha sido restitutido en %s.

en: Game: The people have overthrown your %s, your country is in turmoil.
es: Juego: Tu pueblo ha derrocado tu %s, tu pais esta sumido en el caos.

en: Game: %s can't build %s yet, and we can't disband our only city.
es: Juego: %s no puede construir %s aun, y no podemos licenciar nuestra unica ciudad.

en: Game: %s is disbanded into %s.
es: Juego: %s se ha licenciado en %s.

en: Warning: the %s option is obsolete.  Use -m to enable the metaserver.
es: Advertencia: la opción %s es obsoleta. Usa -m para habilitar el metaserver.

en: Error: unknown option '%s'
es: Error: opción desconocida '%s'

en: This is the server for %s
es: Este es el servidor de %s

en: You can learn a lot about Freeciv at %s
es: Para más información sobre Freeciv visita %s

en: Usage: %s [option ...]
    Valid options are:
es: Uso: %s [opción ..]
    Opciones validas:

en:   -h, --help		Print a summary of the options
es:   -h, --help		Muestra un resumen de todas las opciones.

en:   -v, --version		Print the version number
es:   -v, --version		Muestra el número de versión.

note: add client-specific usage information here
en: Report bugs to <%s>.
es: Informar de errores a <%s>.

en: Loading saved game: %s
es: Cargando juego salvado: %s

en: Couldn't load savefile: %s
es: No puedo carga juego: %s

note: accept new players, wait for serverop to start..
en: Now accepting new client connections.
es: Aceptando nuevas conexiones.

en: Last player has disconnected: will need to restart.
es: El último jugador se ha desconectado: es necesario relanzar.

en: Game: The game is over...
es: Juego: El juego se ha acabado...

en: Game: Global warming has occurred!
es: Juego: !Ha ocurrido un desastre global¡

en: Game: Coastlines have been flooded and vast ranges of grassland have become deserts.
es: Juego: La costa se ha inundado y grandes regiones de praderas se han convertido en desierto.

en: Failed saving game as %s
es: Error al salvar el juego como %s

en: Game saved as %s
es: Juego salvado como %s

en: The game is already running.
es: El juego ya está ejecutandose.

en: Starting game.
es: Empezando el juego.

en: Another player named '%s' has already joined the game.  Please choose another name.
es: Otro jugador llamado '%s' ya se ha unido al juego. Por favor escoje otro nombre.

en: Sorry, you can't play.  There are no nations left.
es: Lo siento, no puedes jugar. No queda ninguna nación disponible.

en: Game full - %s was rejected.
es: Juego lleno - %s ha sido rechazado.

en: <%s@%s> has rejoined the game.
es: <%s@%s> ha vuelto al juego.

en: <%s@%s> has joined the game.
es: <%s@%s> se ha unido al juego.

en: Game: Player <%s@%s> has reconnected.
es: Juego: El jugador <%s@%s> se ha reconectado.

en: Game: Player <%s@%s> has connected.
es: Juego: El jugador <%s@%s> ha conectado.

en: Welcome to the %s Server running at %s.
es: Bienvendido al Servidor %s ejecutandose en %s.

en: Welcome to the %s Server.
es: Bienvenido al Servidor %s.

en: Turn-blocking game play: waiting on %s to finish turn...
es: Juego con final de turno bloqueante: esperando a %s para terminar el turno...

en: There are currently %d players connected:
es: Actualmente hay %d jugadores conectados:

en: There is currently 1 player connected:
es: Actualmente hay un sólo jugador conectado:

en:  (AI mode)
es:   (Modo IA)

en: There is 1 other player:
es: Hay sólo un otro jugador:

en: There are %d other players:
es: Hay %d otros jugadores:

en:  (an AI player)
es:  (un jugador IA)

en: %s has been added as an AI-controlled player.
es: %s ha sido añadido como un jugador controlado por IA.

en: Game: %s has been added as an AI-controlled player.
es: Juego: %s ha sido añadido como un jugador controlado por IA.

en: Connection request from %s with client version %d.%d.%d%s
es: Petición de conexión de %s con la versión del cliente %d.%d.%d%s

en: The client is missing a capability that this server needs.
    Server version: %d.%d.%d%s Client version: %d.%d.%d%s.  Upgrading may help!
es: El cliente está faltando una capacidad que este servidor necesite.
    Versión del servidor: %d.%d.%d%s Versión del cliente %d.%d.%d%s.  ¡Aumentando puede ayudar!

en: %s was rejected: mismatched capabilities.
es: %s fue rechazado: capacidades no emparejan.

en: The server is missing a capability that the client needs.
    Server version: %d.%d.%d%s Client version: %d.%d.%d%s.  Upgrading may help!
es: El servidor está faltando una capacidad que este servidor necesite.
    Versión del servidor: %d.%d.%d%s Versión del cliente %d.%d.%d%s.  ¡Aumentando puede ayudar!

en: %s was rejected: mismatched capabilities
es: %s fue rechazado: capacidades no emparejan

en: Sorry, you can't join.  The game is full.
es: Lo siento, no puedes unir.  El juego está lleno.

note: Used to have here: accept_new_player(req->name, pconn); * but duplicate names cause problems even in PRE_GAME_STATE * because they are used to identify players for various * server commands. --dwp
en: Sorry, someone else already has that name.
es: Lo siento, alguien ya tiene ese nombre.

en: %s was rejected, name already used.
es: %s fue rechazado, nombre ya esta usado.

en: You can't join the game.  %s is already connected.
es: No puedes unir.  %s ya está connectado.

en: %s was rejected.
es: %s fue rechazado.

en: Sorry, you can't join.  The game is already running.
es: Lo siento, no puedes unir.  El juego ya está ejecutandose.

en: Game running - %s was rejected.
es: Juego está ejecutandose - %s fue rechazado.

en: game full - %s was rejected.
es: juego lleno - %s fue rechazado.

en: Ran out of nations.  AI controlled player %s not created.
es: No hay más naciones.  Jugador controlado por IA %s no fue creado.

en: Nation count smaller than aifill; aifill reduced to %d.
es: Cuenta de las naciones está más pequeño de aifill; aifill reducido a %d

en: Error creating new ai player: %s
es: Error creando nuevo jugador IA: %s

note: no more unused nation
en: Argh! ran out of nations!
es: ¡Aye carumba, no hay más naciones!

en: AI is controlling the %s ruled by %s.
es: IA está controlando el %s gobernado por %s.

en: Game: %s rules the %s.
es: Juego: %s gobierna el %s.

en: Ok. RFC-style set.
es: Estilo RFC fijado.

en: Ok. Standard style set.
es: Estilo estándar fijado.

en: For introductory help, type 'help'.
es: Para ayuda introductorio, escribe 'help'.

en: Game: A treaty containing %d clauses was agreed upon.
es: Juego: Un tratado que contenía %d cláusulas fue firmado.

en: Game: The %s don't have the promised amount of gold! Treaty canceled!
es: Juego: ¡El %s no tiene la cantidad prometida de oro! ¡Tratado cancelado!

en: Game: You are taught the knowledge of %s.
es: Juego: Te enseñan el conocimiento de %s.

en: Game: You receive %s's worldmap.
es: Juego: Recibes la mapa de la tierra de %s.

en: Game: You receive %s's seamap.
es: Juego: Recibes la mapa del mar de %s.

en: Treaty city id %d not found - skipping clause.
es: No hay ciudad numero %d por el tradado - saltando la cláusula

en: Game: You receive city of %s from %s.
es: Juego: Recibes el ciudad %s de %s.

en: Couldn't open gamelogfile "%s" for appending.
es: No puedo abrir gamelogfile "%s" para adjuntar.

en: Game: %s is an ambiguous name-prefix.
es: Juego: %s es un prefijo ambiguo.

en: Game: There's no player by the name %s.
es: Juego: No hay jugador del nombre %s.

en: Map generator: not enough start positions, fixing.
es: Generador de la mapa: no hay bastantes posiciones de comienzo, fijando.

en: The map has %i starting positions on %i isles.
es: La mapa tiene %i posiciones de comienzo en %i islas.

en: High landmass - this may take a few seconds.
es: Mucho tierra - esto puede tomar algunos segundos.

en: Falling back to generator 2.
es: Usando generator 2.

en: Generator 3 didn't place all big islands.
es: Generador 3 no puso todas las grandes islas.

en: Generator 3 left %li landmass unplaced.
es: Generador 3 falta %li tierra.

en: Game: New hope sweeps like fire through the country as the discovery of railroad is announced.
          Workers spontaneously gather and upgrade all cities with railroads.
es: Juego: Nueva esperanza cruza el país mientras que el descubrimiento del ferrocarril se anuncia.
          Trabajadores ecolectan y aumentan espontáneamente todas las ciudades con los ferrocarriles.

en: Game: The people are pleased to hear that your scientists finally know about railroads.
          Workers spontaneously gather and upgrade all cities with railroads.
es: Juego: La gente está contenta a oir que tus científicos han descubrido ferrocarriles.
          Trabajadores ecolectan y aumentan espontáneamente todas las ciudades con los ferrocarriles.

en: Too few starts %d (need at least %d).
es: Demasiado pocos puntos de partida %d (se necesita por lo menos %d).

en: Not reporting to the metaserver in this game.
es: No señalando al metaserver en este juego

en: Herodot's report on the RICHEST Civilizations in the World.
es: El informe de Herdot de los Civilizaciones MÁS RICOS en el mundo.

en: Herodot's report on the most ADVANCED Civilizations in the World.
es: El informe de Herdot de los Civilizaciones MÁS AVANZADOS en el mundo.

en: Herodot's report on the most MILITARIZED Civilizations in the World.
es: El informe de Herdot de los Civilizaciones MÁS MILITARIZADO en el mundo.

en: Herodot's report on the HAPPIEST Civilizations in the World.
es: El informe de Herdot de los Civilizaciones MÁS FELIZES en el mundo.

en: Herodot's report on the LARGEST Civilizations in the World.
es: El informe de Herdot de los Civilizaciones MÁS GRANDES en el mundo.

en: Glorious
es: Glorioso

en: Useless
es: Inútil

en: Historian Publishes!
es: ¡El Historiador publica!

en: %2d: The %s City of %s of size %d, with %d wonders
es: %2d: El ciudad %s de %s de tamaño %d, con %d maravillas

en: The Five Greatest Cities in the World!
es: ¡Los cinco mas grandes ciudades en el mundo!

en: %s in %s (%s)
es: %s en %s (%s)

en: %s has been DESTROYED
es: SE HA DESTRUIDO %s

en: Wonders of the World
es: Maravillas del mundo

en: nd
es: do

en: rd
es: ro

en: th
es: to

en:  sq. mi.
es:  millas cuadradas

en:  M tons
es:  millones de toneladas

en:  M goods
es:  millones de géneros

en:  months
es:  meses

en: Land Area
es: Área de tierra

en: Literacy
es: Alfabetización

en: Economics
es: Econmía

en: Sorry, the Demographics report is unavailable.
es: Lo siento, el informe de estadísticas no es disponible.

en: %2d: The %s %s scored %d points
es: %2d: Los %s %s ganado %d puntos

en: The Greatest Civilizations in the world.
es: Los Grandes Civilizaciones en el mundo.

en: Game: Learned %s.  Our scientists focus on %s, goal is %s.
es: Juego: Aprendido %s.  Nuestros científicos comienzan a investigar %s, la meta es %s.

en: Game: Learned %s.  Scientists choose to research %s.
es: Juego: Aprendido %s. Científicos eligen a investigar %s.

en: Game: Learned %s.  Scientists choose to research Future Tech. 1.
es: Juego: Aprendido %s.  Científicos eligen a investigar Tecnología Futura 1.

en: Game: Great philosophers from all the world join your civilization; you get an immediate advance.
es: Juego: Gran filósofos de todo el mundo unen tu civilización; recibes una tecnología inmediatamente.

en: Game: The %s have researched %s.
es: Juego: Los %s han investigado %s.

en: Game: Technology goal is %s.
es: Juego: Meta de tecnologia es %s.

en: Game: Cannot change rates before game start.
es: Juego: No puedes cambiar las tasas tarifas antes de que el principio del juego.

en: Tax
es: Impuestos

en: Luxury
es: Lujos

en: Science
es: Ciencia

en: Game: %s rate exceeds the max rate for %s.
es: Juego: %s tasa es más del máximo tasa por %s.

en: Game: %s now governs the %s as a %s.
es: Juego: %s ahora gobierna a los %s como %s.

en: Game: The %s have incited a revolt!
es: Juego: ¡Los %s han incitado una rebelión!

en: Game: Tax rate exceeded the max rate for %s; adjusted.
es: Juego: La tasa de los impuestos es más del máximo tasa por %s; ajustado.

en: Game: Science rate exceeded the max rate for %s; adjusted.
es: Juego: La tasa de ciencia es más del máximo tasa por %s; ajustado.

en: Game: Luxury rate exceeded the max rate for %s; adjusted.
es: Juego: La tasa de lujos es más del máximo tasa por %s; ajustado.

en: Message too long in page_player_generic!!
es: ¡El mensage es demasiado largo en page_player_generic!

en: Game: %s has been removed from the game.
es: Juego: Ha quitado a %s del juego.

en: Could not find readable ruleset file "%s"
es: No encuentro un 'ruleset' "%s" que puedo leer

en: or "%s" in data path.
es: o "%s" en ruta del directorio data.

en: Could not load ruleset file "%s".
es: No puedo cargar 'ruleset' "%s".

en: Ruleset datafile appears incompatible:
es: 'Ruleset' archivo aparece incompatible:

en: file: "%s"
es: archive: "%s"

en: file options: %s
es: opciónes del archive: %s

en: Ruleset datafile claims required option(s) which we don't support:
es: 'Ruleset' archivo necesita opcióne(s) que no mantenemos:

en: Loading rulesets
es: Cargando 'rulesets'

en: Game: Your spaceship is already launched!
es: Juego: ¡Tu nave espacial ya se lanza!

en: Game: Your spaceship can't be launched yet!
es: Juego: ¡Tu nave espacial no se puede lanzar todavía!

en: Game: The %s have launched a spaceship!  It is estimated to arrive on Alpha Centauri in %s.
es: Juego: ¡Los %s han lanzado un nave espacial! Se estima para llegar en Alpha Centauri en %s.

en: Game: Spaceship action received, but you don't have a spaceship!
es: Juego: ¡Acción de nave espacial recibido, pero no tienes un nave espacial!

en: Game: You can't modify your spaceship after launch!
es: Juego: ¡No puedes modificar tu nave espacial despues de la lanza!

en: Game: You don't have any unplaced Space Structurals!
es: Juego: ¡No tienes ninguna Estructural Espacial sin lugar!

en: (unknown)
es: (desconocido)

en: Game: Too far for this unit.
es: Juego: Demasiado lejos para está unidad.

en: Rapture
es: Entusiasmo

en: Disorder
es: Motines

en: Peace
es: Paz

en: Name
es: Nombre

en: City Name
es: Nombre de ciudad

en: Sz
es: Tam

en: Size
es: Tamaño

en: State
es: Estado

en: Rapture/Peace/Disorder
es: Entusiasmo/Paz/Motines

en: Concise *=Rapture, X=Disorder
es: Leyenda *=Entusiasmo, X=Motines

en: Workers
es: Trabajadores

en: H/C/U
es: F/C/D

en: Workers: Happy, Content, Unhappy
es: Trabajadores: Felices, Contentos, Descontentos

en: Special
es: Especial

en: E/S/T
es: A/C/R

en: Entertainers, Scientists, Taxmen
es: Animadores, Científicos, Recaudadores

en: Surplus
es: Sobrante

en: F/P/T
es: C/P/C

en: Surplus: Food, Production, Trade
es: Excedentes: Comida, Producción, Comercio

en: Economy
es: Economía

en: G/L/S
es: O/L/C

en: Economy: Gold, Luxuries, Science
es: Economía: Oro, Lujos, Ciencia

en: Number of Trade Routes
es: Número de rutas comerciales

en: Food
es: Comida

en: Stock
es: Existencias

en: Food Stock
es: Reservas de alimento

en: Pol
es: Con

en: Corruption
es: Corrupción

en: Currently Building
es: Construyendo

en: Invalid hostname
es: El nombre del servidor es incorrecto

en: Failed looking up host
es: Error al buscar el servidor

en: Disconnecting from server.
es: Desconectándose del servidor.

en: Lost connection to server!
es: ¡Se ha perdido la conexión con el servidor!

en: Game: You can only unload transporter units.
es: Juego: Solo puedes desembarcar desde unidades de transporte.

en: Game: Only settlers, and military units in cities, can be put in auto-mode.
es: Juego: Sólo los colonos, y las unidades militares en ciudades,pueden ponerse en modo automático.

en: Game: Only nuclear units can do this.
es: Juego: Esto sólo lo pueden hacer las bombas atómicas.

en: Sorry, no help topic for %s.
es: Lo siento, no hay ayuda sobre el tema %s.

en: Sorry, no help topic for %s.
    This page was auto-generated.
es: Lo siento, no hay ayuda para %s.
    Esta página es autogenerada.

en: The discovery of %s will reduce this by 1.
es: El descubrimiento de %s lo reducirá en una unidad.

en: The discovery of %s will increase this by 1.
es: El descubrimiento de %s lo incrementará en un una unidad.

en: Allows a city to grow larger than size %d.
es: Permite a una ciudad crecer más alla del tamaño %d.

en: (A%s %s is also required for a city to grow larger than size %d.)
es: (Se necesita un %s %s para que la ciudad crezca más all del tamaño %d.)

en: 
    
    Note that discovering %s or %s will obsolete any existing %s.
es: 
    
    El descubrimiento de %s o de %s hará obsoleto cualquier %s.

en: 
    
    The discovery of %s will make %s obsolete.
es: 
    
    El descubrimiento de %s hará obsoleto %s.

en: Allows all players with knowledge of %s to build %s units.
es: Permite a todos los jugadores con el conocimiento de %s construir %s.

en: * Can carry and refuel %d missile units.
es: * Puede transportar y recargar %d misil(es).

en: * Can carry and refuel %d air units.
es: * Puede transportar y recargar %d unidad(es) aéreas.

en: * Can carry %d ground units across water.
es: * Puede transportar %d unidad(es) terrestres.

en: * Can establish trade routes and help build wonders.
es: * Puede establecer rutas comerciales y ayudar en la construcción de las maravillas.

en: * Can perform settler actions.
es: * Puede realizar las actividades de los colonos.

en: * Can perform diplomatic actions, plus special spy abilities.
es: * Puede realizar acciones diplomáticas, además de acciones de espionaje.

en: * Can perform diplomatic actions.
es: * Puede realizar acciones diplomáticas.

en: * Can attack enemy air units.
es: * Puede atacar unidades aéreas.

en: * Can attack from aboard sea units: against enemy cities and onto land squares.
es: * Puede atacar desde unidades maritimas: contra ciudades y contra el terreno.

en: * Can be paradropped from a friendly city (Range: %d).
es: * Puede lanzarse en paracaídas desde ciudades amigas (Alcance: %d).

en: * Gets double defense against units specified as 'mounted'.
es: * Duplica su defensa contra unidades a caballo.

en: * Counts as 'mounted' against certain defenders.
es: * Cuenta como unidades a caballo contra ciertas defensas.

en: * A missile unit: gets used up in making an attack.
es: * Un misil: se destruye al realizar el ataque.

en: * Making an attack ends this unit's turn.
es: * Termina su turno al realizar un ataque.

en: * This unit's attack causes a nuclear explosion!
es: * ¡El ataque de está unidad causa una explosión nuclear!

en: * Ignores the effects of city walls.
es: * Ignora el efecto de las murallas de una ciudad.

en: * Gets quintuple defence against missiles and aircraft.
es: * Se quintuplica su defensa contra misiles y ataques aéreos.

en: * Ignores terrain effects (treats all squares as roads).
es: * Ignora el tipo de terreno (trata todos los terrenos como carreteras).

en: * Ignores zones of control.
es: * Ignora las zonas de control.

en: * A non-military unit (cannot attack; no martial law).
es: * Es una unidad civil (no puede atacar; no le afecta la ley marcial).

en: * A field unit: one unhappiness applies even when non-aggressive.
es: * Unidad terrestre: causa un descontento incluso cuando no es una unidad agresiva.

en: * Must end turn in a city or next to land, or has a 50%% risk of being lost at sea.
es: * Debe terminar el turno en una ciudad o cerca de la costa ya que si no tiene un 50%% de posibilidades de hundirse.

en: * Must end
es: * Debe terminar

en: second
es: segundo

en: third
es: tercero

en: %dth
es: %dº

en: turn in a city, or on a Carrier
es: el turno en una ciudad, o en un Portaaviones

en:  or Submarine
es:  o Submarino

en: , or will run out of fuel and be lost.
es: , o se quedará sin combustible y se perderá.

en: Allows changing government to %s.
es: Permite el cambio de gobierno a %s.

en: The first player to research %s gets an immediate advance.
es: El primer jugador que descubra %s obtendrá otro descubrimiento.

en: Gives sea units one extra move.
es: Permite a las unidades marítimas realizar un movimiento más.

en: Increases the pollution generated by the population.
es: Aumenta la contaminación generada por la población.

en: Improves the effect of Cathedrals.
es: Aumenta el efecto de las Catedrales.

en: Reduces the effect of Cathedrals.
es: Reduce el efecto de las Catedrales.

en: Improves the effect of Colosseums.
es: Aumenta el efecto de los Coliseos.

en: Improves the effect of Temples.
es: Aumenta el efecto de los Templos.

en: Allows %s to build roads on river squares.
es: Permite a los %s construir carreteras sobre los ríos.

en: Allows %s to build fortresses.
es: Permite a los %s construir fortificaciones.

en: Allows %s to build airbases.
es: Permite a los %s construir bases aéreas.

en: Allows %s to upgrade roads to railroads.
es: Permite a los %s transformar las carreteras en vías de tren.

en: %s%d shield
es: %s%d escudos

en: %s%d food
es: %s%d comida

en: %s%d unhappy
es: %s%d descontentos

en: %s%d gold
es: %s%d oro

note: f=food
en: %s%df
es: %s%dc

note: h=(un)happy
en: %s%dh
es: %s%df

note: g=gold
en: %s%dg
es: %s%do

en: Solid unit background color
es: Color de fondo de la unidad sólido

en: Sound bell at new turn
es: Pitar cuando termine el turno

en: Smooth unit moves
es: Movimiento suave de unidades

en: Popup dialogs in AI Mode
es: Ventanas de mensaje en modo IA

en: Manual Turn Done in AI Mode
es: Cambio de turno manual en modo IA

en: Auto Center on Units
es: Centrado automatico en unidades

en: Focus on Awakened Units
es: Atención en unidades despertadas

en: Draw Diagonal Roads/Rails
es: Dibujar Carreteras/Vias diagonales

en: Center map when Popup city
es: Centrar el mapa en ventana de ciudad

en: Low Funds
es: Tesoro bajo minimos

note: E_LOW_ON_FUNDS
en: Pollution
es: Contaminación

en: Global Warming
es: Catastrofe global

en: Civil Disorder
es: Revueltas populares

en: City Celebrating
es: Ciudad en fiestas

en: City Normal
es: Ciudad Normal

en: City Growth
es: Crecimiento de la ciudad

en: City Needs Aqueduct
es: La ciudad necesita un acueducto

en: Famine in City
es: Hambre en la ciudad

en: City Captured/Destroyed
es: Ciudad Capturada/Destruida

en: Building Unavailable Item
es: Construyendo algo no disponible

en: Wonder Started
es: Comenzada una Maravilla

en: Wonder Finished
es: Maravilla terminada

en: Improvement Built
es: Construcción finalizada

en: New Improvement Selected
es: Nueva construcción seleccionada

en: Forced Improvement Sale
es: Construcción vendida

en: Production Upgraded
es: Producción modernizada

en: Unit Built
es: Unidad construida

en: Unit Defender Destroyed
es: Defensores destruidos

en: Unit Defender Survived
es: Los defensores han sobrevivido

en: Collapse to Anarchy
es: Caída a la Anarquía

en: Diplomat Actions - Enemy
es: Acciones diplomáticas - enemigo

en: Tech from Great Library
es: Descubrimiento obtenido de la Gran Biblioteca

en: Player Destroyed
es: Jugador destruido

note: E_DESTROYED
en: Improvement Bought
es: Construcción comprada

note: E_IMP_BUY
en: Improvement Sold
es: Construcción vendida

note: E_IMP_SOLD
en: Unit Bought
es: Unidad vendida

note: E_UNIT_BUY
en: Wonder Stopped
es: Construcción de Maravilla parada

note: E_WONDER_STOPPED
en: City Needs Aq Being Built
es: La ciudad necesita un acueducto

note: E_CITY_AQ_BUILDING
en: Diplomat Actions - Own
es: Acciones diplomáticas - Propias

note: E_MY_DIPLOMAT
en: Unit Attack Failed
es: El ataque ha fracasado

note: E_UNIT_LOST_ATT
en: Unit Attack Succeeded
es: El ataque ha sido un éxito

note: E_UNIT_WIN_ATT
en: Suggest Growth Throttling
es: Sugiere un estallido de población

note: E_CITY_GRAN_THROTTLE
en: Spaceship Events
es: Nave espacial

en: Cannot find your home directory
es: No puedo encontrar tu directorio raíz

en: Cannot save settings.
es: No puedo guardar opciones.

en: Saved settings.
es: Opciones guardadas.

en: You were rejected from the game: %s
es: No se te permite entrar en el juego: %s

en: Client capability string: %s
es: Cadena de capacidades del cliente: %s

en: Server capability string: %s
es: Cadena de capacidades del servidor: %s

en: AI Mode is now %s.
es: Modo IA es %s.

en: ON
es: Sí

en: OFF
es: No

en: Exporting output window to civgame.log ...
es: Transcribiendo el contenido de la ventana a civgame.log ...

en: Export complete.
es: Terminado la transcripción.

en: Cleared output window.
es: Borrado el contenido de la ventana.

en: _Buy
es: _Comprar

en: _Change
es: _Cambiar

en: _Sell
es: _Vender

note: "supported units" frame
en: Supported units
es: Unidades mantenidas

note: "present units" frame
en: Units present
es: Unidades presentes

note: "action area" buttons
en: C_lose
es: C_errar

en: _Rename
es: _Renombrar

en: _Trade
es: _Comercio

en: _Activate Units
es: _Unidades activas

en: _Unit List
es: _Lista de unidades

en: Con_figure
es: Con_figurar

note: "presentunitsdialog"
en: Unit Commands
es: Ordenes de unidades

en: Activate unit
es: Activar unidades

en: Activate unit, close dialog
es: Activar unidades, cerrar ventana

note: act+c
en: Disband unit
es: Licenciar Unidad

en: Make new homecity
es: Asignar a ciudad

en: Upgrade unit
es: Actualizar unidad

en: Cancel
es: Cancelar

note: "shellrenamecity"
en: Rename City
es: Renombrar Ciudad

en: What should we rename the city to?
es: ¿Qué nuevo nombre la debemos dar?

en: These trade routes have been established with %s:
es: Se han establecido las siguientes rutas comerciales con %s:

en: No trade routes exist.
es: No existen rutas comerciales.

note: "citytradedialog"
en: Trade Routes
es: Rutas comerciales

en: Done
es: Finalizar turno

en: Pollution:   %3d
es: Contaminación:  %3d

en: Granary: %3d/%-3d
es: Granero: %3d/%-3d

en: Food:    %2d (%+2d)
    Prod:    %2d (%+2d)
    Trade:   %2d (%+2d)
es: Comida:  %2d (%+2d)
    Produc:  %2d (%+2d)
    Comerc:  %2d (%+2d)

en: Gold:    %2d (%+2d)
    Luxury:  %2d
    Science: %2d
es: Oro:     %2d (%+2d)
    Lujos:   %2d
    Ciencia: %2d

en: %s - %s citizens
es: %s - %s ciudadanos

en: Buy %s for %d gold?
    Treasury contains %d gold.
es: ¿Comprar %s por %d oro?
    El tesoro contiene %d oro.

note: "buydialog"
en: Buy It!
es: ¡Comprar!

en: Yes
es: Sí

en: %s costs %d gold.
    Treasury contains %d gold.
es: %s cuesta %d oro.
    El tesoro contiene %d oro.

en: Darn
es: Mierda

en: Sorry: cannot upgrade %s.
es: Lo siento: no se puede actualizar %s

note: "upgradenodialog"
en: Upgrade Unit!
es: ¡Actualizar unidad!

en: Upgrade %s to %s for %d gold?
    Treasury contains %d gold.
es: ¿Actualizar %s a %s por %d oro?
    El tesoro contiene %d oro.

note: "upgradedialog"
en: Upgrade Obsolete Units
es: Actualizar las unidades obsoletas

en: Upgrading %s to %s costs %d gold.
    Treasury contains %d gold.
es: Actualizar %s a %s cuesta %d oro.
    El tesoro contiene %d oro

en: Select new production
es: Seleccione nueva producción

en: Change Production
es: Cambiar Producción

en: Ca_ncel
es: Ca_ncelar

en: _Help
es: _Ayuda

en: Sell %s for %d gold?
es: ¿Vender %s por %d oro?

note: "selldialog"
en: Sell It!
es: ¡Véndelo!

en: Scientists
es: Cientificos

en: Taxmen
es: Recaudadores

en: City Options
es: Opciones de ciudad

en: Disband if build settler at size 1
es: Licenciar si se construye colonos en ciudad de tamaño 1

en: Auto-attack vs land units
es: Auto-ataque a unidades terrestres

en: Auto-attack vs sea units
es: Auto-ataque a unidades marítimas

en: Auto-attack vs air units
es: Auto-ataque a unidades aéreas

en: Auto-attack vs helicopters
es: Auto-ataque a helicópteros

en: City Report
es: Informe de ciudades

en: City Advisor
es: Consejero de interior

en: Cen_ter
es: Cen_trar

en: _Popup
es: _Mostrar

en: Change _All
es: Cambiar _Todo

en: _Refresh
es: _Actualizar

en: All Cities
es: Todas las ciudades

en: Game: Select a unit or improvement to change production from.
es: Juego: Seleccionar una unidad o construcción desde la que cambiar la producción

en: Game: Select a unit or improvement to change production to.
es: Juego: Seleccionar una unidad o construcción a la que cambiar la producción

en: Game: That's the same thing!
es: Juego: ¡Eso no es cambiar!

en: Game: Changing production of every %s into %s.
es: Juego: Cambiando la producción de %s a %s

en: From:
es: De:

en: To:
es: A:

en: Change Production Everywhere
es: Cambiando la producción en todos los sitios

en: Change
es: Cambiar

en: Game: %s costs %d gold and you only have %d gold.
es: Juego: %s cuesta %d oro y tu solo tienes %d oro

en: Configure City Report
es: Configurar Informe de ciudades

en: Set columns shown
es: Establecer lo que muestran las columnas

note: - Now, let's create some command buttons. + Close
en: Close
es: Cerrar

en: Server Name
es: Nombre del Servidor

en: Port
es: Puerto

en: Version
es: Versión

en: Status
es: Estado

en: Players
es: Jugadores

en: Comment
es: Comentario

en:  Connect to Freeciv Server
es:  Conectarse al Servidor Freeciv

en: Freeciv Server Selection
es: Selección del Servidor Freeciv

en: Name:
es: Nombre:

en: Port:
es: Puerto:

en: Update
es: Actualizar

en: Connect
es: Conectar

en: Quit
es: Salir

en: Message:
es: Mensajes:

en: Goto and Close
es: Ir a y cerrar

en: Bribe unit for %d gold?
    Treasury contains %d gold.
es: ¿Sobornar unidad por %d oro?
    El tesoro contiene %d oro.

note: "diplomatbribedialog"
en: Bribe Enemy Unit
es: Sobornar unidad enemiga

en: Bribing the unit costs %d gold.
    Treasury contains %d gold.
es: Sobornar esa unidad cuesta %d oro.
    El tesoro contiene %d oro.

note: "diplomatnogolddialog"
en: Traitors Demand Too Much!
es: ¡Piden demasiado!

en: Select Advance to Steal
es: Selecciona un descubrimiento para robar

en: Steal Technology
es: Robar descubrimiento

en: Steal
es: Robar

en: NONE
es: Ninguno

en: Select Improvement to Sabotage
es: Seleccionar construcción a sabotear

en: Sabotage Improvements
es: Sabotear construcciones

en: Sabotage
es: Sabotear

en: Incite a revolt for %d gold?
    Treasury contains %d gold.
es: ¿Promover revueltas por %d oro?
    El tesoro contiene %d oro.

note: "diplomatrevoltdialog"
en: Incite a Revolt!
es: ¡Promover revueltas!

en: Inciting a revolt costs %d gold.
    Treasury contains %d gold.
es: Promover revueltas cuesta %d oro.
    El tesoro contiene %d oro.

note: "diplomatdialog"
en:  Choose Your Diplomat's Strategy
es:  Escoger la estrategia del diplomático

en: Sir, the diplomat is waiting for your command
es: Señor, el diplomático está esperando sus ordenes

en: Establish embassy
es: Establecer embajada

en: Investigate City
es: Investigar ciudad

en: Sabotage city
es: Sabotear ciudad

en: Steal technology
es: Robar descubrimiento

en: Incite a revolt
es: Promover revueltas

note: "spydialog"
en: Choose Your Spy's Strategy
es: Escoge la estrategia de tu diplomatico

en: Sir, the spy is waiting for your command
es: Señor, el espía está esperando sus ordenes

en: Establish Embassy
es: Establecer embajada

en: Investigate City (free)
es: Investigar ciudad (gratis)

en: Poison City
es: Envenenar Ciudad

en: Industrial Sabotage
es: Sabotaje industrial

en: Incite a Revolt
es: Promover revueltas

note: "spybribedialog"
en: Subvert Enemy Unit
es: Subvertir unidad enemiga

en: Sabotage Enemy Unit
es: Sabotear unidad enemiga

en: Your caravan from %s reaches the city of %s.
    What now?
es: La caravana de %s ha llegado a %s.
    ¿Y ahora?

note: "caravandialog"
en: Your Caravan Has Arrived
es: Su caravana ha llegado

en: Establish traderoute
es: Ruta comercial establecida

en: Help build Wonder
es: Ayudar a construir maravilla

en: Keep moving
es: Continuar moviéndose

en: Choose Your New Government
es: Elegir nuevo tipo de gobierno

en: Select government type:
es: Seleccionar tipo de gobierno

note: "revolutiondialog"
en: Revolution!
es: ¡Revolución!

en: You say you wanna revolution?
es: ¿Así que quieres revolución?

en: What To Pillage
es: ¿Qué quieres saquear?

en: Select what to pillage:
es: Selecciona lo que saquear:

en: Unit selection
es: Seleccionar unidad

en: Ready all
es: De acuerdo

en:  What Nation Will You Be?
es: ¿Qué civilización quieres ser?

en: Select nation and name
es: Selecciona civilización y nombre

note: ------- leader sex toggles -------
en: Select your sex
es: Selecciona tu sexo

en: Male
es: Hombre

en: Female
es: Mujer

en: You must select a nation.
es: Debes seleccionar una civilización.

en: You must select your sex.
es: Debes seleccionar tu sexo.

en: You must type a legal name.
es: Debes escribir un nombre correcto.

en: The following clauses have been agreed upon:
es: Has firmado las siguientes cláusulas:

en: Diplomacy meeting
es: Encuentro diplomático

en: The %s offerings
es: Los %s ofrecen

en: World-map
es: Mapa del mundo

en: Sea-map
es: Mapa del mar

en: Maps
es: Mapas

en: Advances
es: Descubrimientos

en: Cities
es: Ciudades

en: Gold(max %d)
es: Oro(max %d)

en: This Eternal Treaty
    marks the results of the diplomatic work between
    The %s %s %s
    and
    The %s %s %s
es: Este eterno tratado
    marca el resultado de las acciones diplomáticas entre
    El %s %s %s
    y
    El %s %s %s

en: %s view:
es: %s vista:

en: Erase clause
es: Borrar cláusula

en: Accept treaty
es: Aceptar tratado

en: Cancel meeting
es: Cancelar reunión

en: The %s give %s
es: Los %s nos dan %s

en: The %s give %d gold
es: Los %s nos dan %d oro

en: The %s give their worldmap
es: Los %s nos dan sus mapas

en: The %s give their seamap
es: Los %s nos dan sus cartas de navegación

en: Select tax, luxury and science rates
es: Seleccione el porcentaje de impuestos, lujos y ciencia

en: Lock
es: Fijar

en: %s max rate: %d%%
es: %s máximo porcentaje: %d%%

en: Set local options
es: Establecer opciones locales

en: Goto/Airlift Unit
es: Ir/Aerotransportar unidad

en: Select destination
es: Seleccionar destino

en: _Goto
es: _Ir a

en: _Cancel
es: _Cancelar

en: Turn Done
es: Finalizar turno

en: Freeciv is free software and you are welcome to distribute copies of it
    under certain conditions; See the "Copying" item on the Help menu.
    Now.. Go give'em hell!
es: Freeciv es software libre y te animamos a que las copias de él
    bajo ciertas condiciones; Mira el apartado "Licencia" en el
    menú de Ayuda.
    Y ahora... ¡¡¡a por ellos!!!

en: %s People
    Year: %s
    Gold: %d
    Net Income: %d
    Tax:%d Lux:%d Sci:%d
    Researching %s: %d/%d
es: %s habitantes
    Año: %s
    Oro: %d
    Ganancias: %d
    Imp:%d Luj:%d Cie:%d
    Investigando %s: %d/%d

en: Cost:
es: Coste:

en: Upkeep:
es: Mantenimiento:

en: Requirement:
es: Requisitos:

en: Obsolete by:
es: Obsoleto con:

en: Attack:
es: Ataque:

en: Defense:
es: Defensa:

en: Move:
es: Movimiento:

en: FirePower:
es: Poder de Ataque:

en: Hitpoints:
es: Puntos de vida:

en: Basic Upkeep:
es: Mantenimiento basico:

en: Vision:
es: Visión:

en: Move/Defense:
es: Movimiento/Defensa:

en: Food/Res/Trade:
es: Comida/Recursos/Comercio:

en: Sp1 F/R/T:
es: Sp1 C/R/C

en: Sp2 F/R/T:
es: Sp2 C/R/C

en: Road Rslt/Time:
es: Carretera(Tiempo-Construcción):

en: Irrig. Rslt/Time:
es: Irrigación(Tiempo-Construcción):

en: Mine Rslt/Time:
es: Mina(Tiempo-Construcción):

en: Trans. Rslt/Time:
es: Transformación(Tiempo-Realización):

en: About
es: Acerca de

en: Removed
es: Quitado

note: May be able to skip, or may need to modify, advances[A_NONE].name below, depending on which i18n is done elsewhere.
en: (Never)
es: (Nunca)

note: create_tech_tree(help_improvement_tree, 0, A_LAST, 3);
en: None
es: Ninguno

en: Freeciv Help Browser
es: Ayuda de Freeciv

en: Allows
es: Permite

en:  (with
es:  (con

en: +%d Trade / %d
es: +%d Comercio /%d

en: no extra / %d
es: sin extra / %d

en: +%d Food / %d
es: +%d Comida / %d

en: +%d Res. / %d
es: +%d Rec. / %d

en: Foreign Intelligence Report
es: Informe de exteriores

en: Intelligence Information for the %s Empire
es: Informe sobre el Imperio %s

en: Ruler: %s %s
es: Jefe: %s %s

en: Government: %s
es: Govierno: %s

en: Gold: %d
es: Oro: %d

en: Tax: %d%%
es: Imp: %d%%

en: Science: %d%%
es: Ciencia: %d%%

en: Luxury: %d%%
es: Lujos: %d%%

en: Researching: %s(%d/%d)
es: Investigando: %s(%d/%d)

en: Researching Future Tech. %d: %d/%d
es: Investigando Tenología Futura %d %d/%d:

en: (Unknown)
es: (Desconocido)

note: "shellnewcityname"
en: Build New City
es: Fundar Ciudad

en: What should we call our new city?
es: ¿Qué nombre sugiere para la nueva ciudad?

en: Terrain: %s
es: Terrreno: %s

en: Minor Tribe Village
es: Pequeña tribu

en: Infrastructure:
es: Infraestructura:

en: Unit: %s(%s%s)
es: Unidad: %s(%s%s)

en:   (%d more)
es:   (%d más)

en: Population: %s
    Year: %s
    Gold %d
    Tax: %d Lux: %d Sci: %d
es: Población: %s
    Año: %s
    Oro: %d
    Imp: %d Luj: %d Cie: %d

en: (veteran)
es: (veterano)

en: _Game
es: _Juego

en: Game
es: Juego

en: Local Options
es: Opciones

en: Message Options
es: Opciones de mensajes

en: Save Settings
es: Guardar opciones

en: Messages
es: Mensajes

en: Server Opt initial
es: Opciones iniciales del servidor

en: Server Opt ongoing
es: Opciones modificables del servidor

en: Export Log
es: Guardar Incidencias

en: Clear Log
es: Borrar Incidencias

en: Disconnect
es: Desconectar

en: _Kingdom
es: _Reino

en: Kingdom
es: Reino

en: _Tax Rates
es: _Impuestos

en: Revolution
es: Revolución

en: _View
es: _Ver

en: View
es: Ver

en: Map Grid
es: Mostar rejilla

en: Center View
es: Centrar vista

en: _Orders
es: _Ordenes

en: Orders
es: Ordenes

en: Build City
es: Fundar ciudad

en: Build Road
es: Construir carretera

en: Build Irrigation
es: Irrigar terreno

en: Build Mine
es: Construir minas

en: Transform Terrain
es: Transformar terreno

en: Build Fortress
es: Construir fortificación

en: Build Airbase
es: Construir base aérea

en: Clean Pollution
es: Limpiar contaminación

en: Make Homecity
es: Asignar a ciudad

en: Unload
es: Desembarcar

en: Wake up others
es: Desperatar a los otros

en: Auto Settler
es: Colonos automaticos

en: Auto Attack
es: Atacar automaticamente

en: Auto Explore
es: Exlorar por su cuenta

en: Go to
es: Ir a

en: Go|Airlift to City
es: Ir|Aerotransportar a ciudad

en: Disband Unit
es: Licenciar Unidad

en: Help Build Wonder
es: Ayudar a construir maravilla

en: Make Trade Route
es: Establecer ruta comercial

en: Explode Nuclear
es: Estallar arma nuclear

en: Wait
es: Esperar

en: _Reports
es: _Informes

en: Reports
es: Informes

en: Military Report
es: Informe de tropas

en: Trade Report
es: Informe de comercio

en: Science Report
es: Informe de investigación

en: Top Five Cities
es: Las cinco ciudades principales

en: Demographics
es: Estadísticas

en: Spaceship
es: Nave espacial

en: Help
es: Ayuda

en: Help Connecting
es: Conectandose

en: Help Controls
es: Controles

en: Help Chatline
es: Mensajes

en: Help Playing
es: Juego

en: Help Improvements
es: Construcciones

en: Help Units
es: Unidades

en: Help Combat
es: Combate

en: Help ZOC
es: Zonas de Control

en: Help Technology
es: Investigación

en: Help Terrain
es: Terrrenos

en: Help Wonders
es: Maravillas

en: Help Government
es: Tipos de govierno

en: Help Happiness
es: Felicidad

en: Help Space Race
es: Carrera espacial

en: Copying
es: Licencia

en: Change to %s
es: Cambiar a %s

en: Transform to %s
es: Transformar a %s

en: Add to City
es: Añadir a ciudad

en: Build Farmland
es: Constuir granha

en: Paradrop
es: Lanzar en paracaidas

en: Build Railroad
es: Construir via

en: Where to Display Messages
    Out = Output window, Mes = Messages window, Pop = Popup individual window
es: ¿Donde muestro los mensajes?
    Esc = Ventana de escritura, Men = ventana de mensajes, Ind = Ventana individual

en: Out:
es: Esc:

en: Mes:
es: Men:

en: Pop:
es: Ind:

en: Goto location
es: Ir a lugar

en: Popup City
es: Ventana de Ciudad

en: Game:
es: Juego:

en: Race
es: Raza

en: Embassy
es: Embajada

en: _Intelligence
es: _Inteligencia

en: _Meet
es: _Reunión

en: _Spaceship
es: _Nave espacial

en: (idle %d turns)
es: (dormido %d turnos)

en: done
es: Hecho

en: moving
es: movimiento

en: Game: You need an embassy to establish a diplomatic meeting.
es: Juego: Necesitas una embajada para poder establecer reuniones diplomáticas.

en: %s
    %s of the %s
    %s %s: %s
es: %s
    %s de los %s
    %s %s: %s

en: Science Advisor
es: Consejero Científico

en: Researching
es: Investigando

en: Goal
es: Meta

en: (%d steps)
es: (%d pasos)

en: Researching Future Tech. %d
es: Invstigando Tecnologías futuras. %d

en: Building Name
es: Nombre construcción

en: Count
es: Cuenta

en: Cost
es: Cuesta

en: U Total
es: Mant. Total

en: Trade Advisor
es: Consejero de comercio

en: Total Cost:
es: Coste total:

en: Sell Obsolete
es: Vender obsoletos

en: Sell All
es: Vender todo

en: Sold %d %s for %d gold
es: Vender %d %s por %d oro

en: No %s could be sold
es: No se puede vender %s

en: Sell-Off:
es: Venta:

en: Results
es: Resultado

en: Income:%6d    Total Costs: %6d
es: Beneficio:%6d   Coste Total: %6d

en: Unit Type
es: Tipo de Unidad

en: U
es: Mant.

en: In-Prog
es: En-Const.

en: Active
es: Activa

en: Shield
es: Recursos

en: Totals: ...
es: Total: ...

en: Upgrade
es: Actualizar

en: Refresh
es: Refrescar

en: Upgrade as many %s to %s as possible for %d gold each?
    Treasury contains %d gold.
es: ¿Debo actualizar el mayor número de %s a %s por %d oro cada una?
    El tersoro contiene %d oro.

en: Totals:                     %s%9d%s%9d%s%9d%s%9d
es: Totales:                     %s%9d%s%9d%s%9d%s%9d

en: Population:       1234
    Support:           100 %
    Energy:            100 %
    Mass:            12345 tons
    Travel time:      1234 years
    Success prob.:     100 %
    Year of arrival:  1234 AD
es: Población:            1234
    Soporte:               100 %
    Energía:               100 %
    Peso:                12345 tons
    Tiempo de vuelo:      1234 years
    Prob. de éxito:        100 %
    Año de llegada:       1234 AD

en: Launch
es: Lanzar

en: Population:      %5d
    Support:         %5d %%
    Energy:          %5d %%
    Mass:            %5d tons
    Travel time:     %5.1f years
    Success prob.:   %5d %%
    Year of arrival: %8s
es: Población:       %5d
    Soporte:         %5d %%
    Energia:         %5d %%
    Peso:            %5d tons
    Tiempo de vuelo: %5.1f years
    Prob de éxito:   %5d %%
    Año de llegada:  %8s

note: + Rename
en: Rename
es: Renombrar

en: Pollution:    %3d
es: Contaminación:    %3d

en: Granary: %c%3d/%-3d
es: Granero: %c%3d/%-3d

en: Food:  %3d (%+-4d)
    Prod:  %3d (%+-4d)
    Trade: %3d (%+-4d)
es: Comida:   %3d (%+-4d)
    Produc:   %3d (%+-4d)
    Comercio: %3d (%+-4d)

en: Gold:  %3d (%+-4d)
    Lux:   %3d
    Sci:   %3d
es: Oro:      %3d (%+-4d)
    Lujo:     %3d
    Ciencia:  %3d

en: Tax Rates
es: Impuestos

en: Find City
es: Encontrar Ciudad

en: Go/Airlift to City
es: Ir/Aerotransportar a ciudad

en: Connect to Freeciv Server
es: Conexión al Servidor Freeciv

en: Server Name                         Port  Version Status Players Comment
es: Nombre del Servidor                 Puerto Version Estado Jugador Comentario

en: Select Unit(s)
es: Seleccionar Unidad(es)

en: Variant:
es: Variación:

en: Firepower:
es: Poder de ataque:

en: Movement/Defense:
es: Movimiento/Defensa

en: Food/Resources/Trade:
es: Comida/Recursos/Comercio

en: Road Result/Time:
es: Carretera(Tiempo-Creación)

en: Irrig. Result/Time:
es: Irrig.(Tiempo-Creación)

en: Mine Result/Time:
es: Mina(Tiempo-Creación)

en: Trans. Result/Time:
es: Trans.(Tiempo-Creación)

en: Select a city:
es: Selecciona una ciudad:

en: Center
es: Centrar

en: Select destination:
es: Seleccionar destino:

en: Airlift
es: Transporte aéreo

en: Options
es: Opciones

en: Where to Display Messages
es: ¿Donde mostar mensajes?

en: Out = Output window, Mes = Messages window, Pop = Popup individual window
es: Esc = Ventana de escritura, Men = ventana de mensajes, Ind = Ventana individual

en:                           Out: Mes: Pop:
es:                           Esc: Men: Ind:

en: Rates
es: Porcentaje

en: Select tax, luxury and science rates:
es: Seleccionar porcentajes de impuestos, lujos y ciencia

en: Help:
es: Ayuda

en: Make new citizens into:
es: Los nuevos ciudadanos deben ser:

en: Disband if build settler at size 1:
es: Licenciar si se construyen colonos a tamaño 1

en: Auto-attack vs land units:
es: Auto-ataque contra unidades terrestres:

en: Auto-attack vs sea units:
es: Auto-ataque contra unidades marítimas:

en: Auto-attack vs air units:
es: Auto-ataque contra unidades aéreas:

en: Auto-attack vs helicopters:
es: Auto-ataque contra helicópteros:

en: Popup
es: Ventana

en: Buy
es: Comprar

en: Change All
es: Cambiar todo

en: Configure
es: Configurar

en: Building Name       Count Cost Total
es: Construcción       Cuenta Cuesta Total

en: Unit Type            Upgrade  In-Prog   Active   Shield     Food
es: Unidad              Actualizar En-Const Activas Recursos Comida

en: Choose Your Diplomat's Strategy
es: Escoge la estrategía de tus diplomaticos

en: Your New Government
es: Tipos de gobierno

en:  Sell
es:  Vender

en: Trade
es: Comercio

en: Activate Units
es: Activar Unidades

en: Unit List
es: Lista de Unidades

en:  Buy
es:  Comprar

en: Supported units:
es: Unidades mantenidas:

en: Units present:
es: Unidades presentes:

en: What Nation Will You Be?
es: ¿Qué civilización quieres ser?

en: Select nation and name:
es: Seleccionar civilización y nombre:

en: Pick Name
es: Escoge tu nombre

en: Select your sex:
es: Escoge tu sexo

en: Male
es: Hombre

en:  Ok
es:  De Acuerdo

en: Name             Race         Embassy  State    Host
es: Nombre          Raza         Embajada Estado   Lugar

en: Intelligence
es: Inteligencia

en: Meet
es: Reunión

en: Airport
es: Aeropuerto

en: Aqueduct
es: Acueducto

en: Bank
es: Banco

en: Together with the Marketplace improvement, a Bank increases the luxury and tax production within a city by 100%.
es: Junto con el Mercado, el Banco incrementa los lujos y la recaudación de impuestos de la ciudad en un 100%.

en: Barracks
es: Cuarteles

en: With a Barracks, each new land unit built in a city will automatically have Veteran status, which means that its attack and defence strengths are increased by 50%.  Also, damaged land units which stay in town for one full turn without moving are completely restored.
es: En una ciudad con cuartel, todas las nuevas unidades serán veternas, lo lo cual se traduce en que su poder de ataque y defensa en un 50%. También, todas las unidades dañadas que permanezcan un turno completo en la ciudad, serán completamente reparadas.

en: Barracks II
es: Cuarteles II

en: Barracks III
es: Cuarteles III

en: Cathedral
es: Catedral

en: A Cathedral makes 3 unhappy citizens content in a city, making it easier to maintain order in that city.
es: Una catedral convierte a tres ciudadanos infelizes en contentos, haciendo que sea más fácil de mantener el orden en una ciudad.

en: City Walls
es: Murallas

en: City Walls make it easier to defend a city.  They triple the defence strength of units within the city against ground and helicopter units.  They are ineffective against airborne and sea units as well as Howitzers.  City Walls also prevent the loss of population which occurs when a defending unit is destroyed by a land unit.
es: Las murallas hacen más fácil defender una ciudad. Triplican la defensa de ls defensa de las unidades que permanezcan dentro de la ciudad, contra el ataque de unidades de tierra y de los helicopteros. Son ineficaces contra los ataques aéreas y contra los Howitzers. Tambíen impiden la perdida de población cuando una unidad defensora es destruida por unidad terrestre.

en: Coastal Defense
es: Defensas Costeras

en: Increases the defence strength of units within a city by a factor of 2 when defending against bombardments from enemy ships.
es: Multiplican por dos la defensa de las unidades que están en la ciudad contra  los ataques de las unidades marítimas.

en: Colosseum
es: Coliseo

en: Entertains the citizens of a city, making 3 unhappy citizens content.
es: Entretiene a los ciudadanos, contentando a 3 ciudadanos infelizes.

en: Courthouse
es: Juzgados

en: Reduces the corruption in a city by 50%.  Under a Democracy, a Courthouse makes 1 unhappy citizen content.  Also halves the effective distance to the capital, for the purpose of calculating revolt cost.
es: Reduce la corrupción en la ciudad en un 50%. En democracia, un Juzgado hace contenta a una infeliz. También reduce la distancia efectiva con la capital a la hora de calcular el coste de provocar una revuelta.

en: Factory
es: Fabrica

en: Granary
es: Granero

en: Harbour
es: Puerto

en: Gives one extra food resource on all Ocean squares.  The city needs to be coastal to build this improvement.
es: Con esta construcción todos los cuadrados marítimos producen una unidad más de comida. La ciudad debe ser costera para poder tener esta construcción.

en: Hydro Plant
es: Central Hidroelectrica

en: Reduces the amount of pollution generated in a city.  It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Hydro Plant together give a 75% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Hydro Plant together give a 150% production bonus.
    
    A city can only have one Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant. A city can only build a Hydro Plant if it is next to (or on) a Mountain or River tile.
es: Reduce la cantidad de contaminación generada por la ciudad. También aumenta la producción de recursos de una ciudad con fabrica o fabrica robotizada: una fabrica y una central hidroelectrica aumentan la producción en un 75%; una fabrica una fabrica robotizada y una central hidroelectrica aumentan la producción en un 150%
    
    Una ciudad puede tener un solo tipo de central, ya sea hidroelectrica, termica o nuclear. Una ciudad puede construcir una central hidroelectrica si está cerca de un rio o de una montaña.

en: Library
es: Biblioteca

en: Marketplace
es: Mercado

en: Mass Transit
es: Transportes colectivos

en: Neutralises the pollution generated by the population.  The population simply has no effect on the pollution generated in the city.
es: Neutraliza la contaminación generada por la población. El efecto de la población en la producción de contaminación de la ciudad desaparece.

en: Mfg. Plant
es: Fabrica Robotizada

en: Together with a Factory, a Manufacturing Plant increases the shield production in a city by 100%.
es: Junto con una fabrica, una fabrica robotizada aumenta la producción de recursos en la ciudad en un 100%.

en: Nuclear Plant
es: Central Nuclear

en: Reduces the amount of pollution generated in a city.  It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Nuclear Plant together give a 75% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Nuclear Plant together give a 150% production bonus.
    
    A city can only have one Hydro Plant, or a Power Plant, or a Nuclear Plant.
es: Reduce la contaminación generada por la ciudad. Aumenta la producción de recursos de la fabrica o fabrica robotizada de la ciudad: una fabrica y una central nuclear aumentan la producción en un 75%; una fabrica, una fabrica robotizada y una central nuclear aumentan la producción en un 150%.
    
    Una ciudad sólo puede tener un tipo de central, ya sea Hidroelectrica, Termica o Nuclear.

en: Offshore Platform
es: Plataforma petrolifera

en: Palace
es: Palacio

en: Police Station
es: Comisaría

en: Reduces the unhappiness caused by military units outside the city by 2 under Democracy and 1 under Republic.  This improvement has no effect under other governments.
es: Reduce el infelicidad producida por tener unidades militares en el exterior en 2 puntos si estas en Democracia y en 1 bajo la República. Esta mejora no tiene ningún efecto en otro tipo de gobiernos.

en: Port Facility
es: Instalaciones portuarias

en: Allows a city to build veteran sea units.  Also, damaged sea units which stay in town for one full turn without moving are completely restored.
es: Permite construir unidades marítimas veteranas. Todas las unidades navales dañadas serán reparadas completamente si permanecen sin moverse un turno en está ciudad.

en: Power Plant
es: Central eléctrica

en: Increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in a city: a Factory and a Power Plant together give a 75% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Power Plant together give a 150% production bonus.  The extra production may lead to the city generating more pollution.
    
    A city can only have one Hydro Plant, or a Power Plant, or a Nuclear Plant.
es: Aumenta la producción de las fábricas o fábricas robotizadas de la ciudad: una fábrica y una central eléctrica dán un aumento de producción del 75%, y si además hay una fábrica robotizada el aumento de producción es del 150%. Este aumento de producción puede ocasionar el aumento de producción de contaminación de la ciudad.
    
    Una ciudad sólo puede tener una central hidroeléctrica, una central eléctrica, o una central nuclear.

en: Recycling Center
es: Centro de reciclado

en: Research Lab
es: Centro de investigación

en: Together with a Library and a University, a Research Lab increases the science production of a city by 150%.
es: Junto con una biblioteca y una universidad, un centro de investigación produce un aumento de la producción científica en un 150%.

en: SAM Battery
es: Misiles SAM

en: Doubles the defense of all units inside the city when attacked by non-nuclear air units.
es: Dobla la defensa de todas las unidades en una ciudad atacada por unidades aéreas (excepto por bombas atómicas)

en: SDI Defense
es: Defensa Estratégica

en: Protects a city from attacks from Nuclear units.  Nuclear attacks simply have no effect on the city.  Also, doubles defence against non-nuclear missiles.
es: Protege a una ciudad de los ataques con armas nucleares. Las armas nucleares quedan sin efecto cuando atacan esta ciudad. También, dobla la defensa contra los misiles no nucleares.

en: Sewer System
es: Alcantarillado

en: Solar Plant
es: Planta Solar

en: Space Component
es: Componente Espacial

en: Space Components can be differentiated into Propulsion and Fuel Components.  Each pair of them reduces your spaceship's travel time. You can build up to 8 pairs.
    
    Before you can build any spaceship parts, the Apollo Program wonder must have been built by any player.
es: Los componente espaciales se dividen en Propulsores y Depositos. Cada par reduce el tiempo de viaje de tu nave espacial. Puedes construir hasta 8 pares.
    
    Antes de que puedas construir cualquier parte de tu nave espacial, el Proyecto Apolo debe haber sido construido por algún jugador.

en: Space Module
es: Modulo Espacial

en: Space Modules are the most expensive parts of spaceships.  There are three different types of Space Module:
    
    - Habitation Module: provides living space for 10,000 people.
    
    - Life Support Module: provides food and water for the population of  one Habitation Module.
    
    - Solar Panels: provides the energy needed for any two of the other  Modules.
    
    You can build up to 4 Space Modules of each kind.
    
    Before you can build any spaceship parts, the Apollo Program wonder must have been built by any player.
es: Los módulos espaciales son la parte más cara de las naves espaciales. Los módulos espaciales pueden ser de tres tipos:
    
    - Modulo habitable: Proporciona espacio para que vivan 10.000 personas.
    
    - Soporte vital: Proporciona comida y agua para la población de uno de los Modulos Habitables.
    
    - Paneles solares: Proporcionan la energía necesaria para otros dos modulos.
    
    Antes de que puedas construir cualquier parte de tu nave espacial, el Proyecto Apolo debe haber sido construido por algún jugador.

en: Space Structural
es: Estructura Espacial

en: Space Structurals form the base of your spaceship.  All other spaceship parts need to be connected to Structurals in order to function. You can build up to 32 Space Structurals.
    
    Before you can build any spaceship parts, the Apollo Program wonder must have been built by any player.
es: Las Estructuras Espaciales son la base de tu navae espacial. Todas las partes de una nave espacial necesitan estar conectadas mediante Estructuras Espaciales para que funciones. Puedes construir hasta 32 Estructuras Espaciales.
    
    No podras construir ningún componente espacial hasta que alguien haya realizado el Proyecto Apolo.

en: Stock Exchange
es: La Bolsa

en: Together with a Marketplace and a Bank, a Stock Exchange boosts tax and luxury production in a city by 150%.
es: Junto con un Mercado y un Banco, La Bolsa aumenta los impuestos y lujos de una ciudad en un 150%.

en: Super Highways
es: Autopistas

en: Increases trade resources by 50% on all squares with roads or railroads.
es: Aumentan los recursos de comercio en un 50% en todos los cuadrados con carreteras o vias.

en: Supermarket
es: Supermercado

en: Increases the food resources by 50% on each farmland square which is being used around the city.  Farmland squares are those which have been irrigated a second time.
es: Aumenta los recursos de comida en un 50% en todas los cuadrados con granja que este siendo usados por la ciudad. Los terrenos con granja son aquellos que han sido irrigados por segunda vez.

en: Temple
es: Templo

en: Makes one unhappy citizen content.  Both the Mysticism advance and the Oracle wonder double this effect.  With both Mysticism and the Oracle, 4 citizens are made content.
es: Transforma a un ciudadano infeliz en contento. Tanto el descubrimiento del Misticismo como El Oraculo multiplican por dos su efecto. Con los dos juntos cuatro ciudadanos infelizes pasan a contentos.

en: University
es: Universidad

en: Together with a Library, a University increases the science production of a city by 100%.
es: Junto con una Biblioteca, una Universidad aumenta la producción cientifica de una ciudad en un 100%.

en: Apollo Program
es: Proyecto Apolo

en: All cities on the map become visible for the player who owns it.  It allows all players to start building spaceship parts (assuming they have researched the necessary technologies).
es: El que construye esta maravilla puede ver todas las ciudades del planeta. Pemite a todos los jugadores empezar a construir sus naves espaciales (asumiendo que han investigado las teconologías necesarias).

en: City improvements which would normally have an upkeep of 1 are free of upkeep, for all cities.
es: Las construcciones cuyo gasto de mantenimiento es de 1 pasan a no tener gastos de mantenimiento, valido en todas las ciudades.

en: Colossus
es: Coloso

en: Each square around the city where this wonder is built produces one extra trade resource.
es: Cada cuadrado alrededor de la ciudad que ha construido la maravilla produce un recurso de comercio más.

en: Copernicus' Observatory
es: Observatorio de Copernico

en: Boosts science production by 50% in the city where it is built.
es: Aumenta la producción cientifica de la ciudad que lo ha construido en un 50%.

en: Cure For Cancer
es: La Cura del Cancer

en: Darwin's Voyage
es: El viaje de Darwin

en: Eiffel Tower
es: La Torre Eiffel

en: Great Library
es: La Gran Biblioteca

en: The civilization which builds the Great Library gets every advance that at least two other civilizations have achieved.
es: La civilización que construye la Gran Biblioteca obtiene todos los avances que tengan otras dos civilizaciones.

en: Great Wall
es: La Gran Muralla

en: Works as a City Wall in all cities.
es: Funciona como si todas las ciudades tuviesen Murallas

en: Hanging Gardens
es: Los Jardines Colgantes

en: Makes one content citizen happy in every city. Makes two extra content citizens happy in the city containing the Hanging Gardens (that is, a total of 3).  In the unlikely event where there are no content citizens to get the effect of Hanging Gardens, the wonder applies to unhappy citizens (making them content instead).
es: Transforma un ciudadano contento en uno feliz en todas las ciudades. Y en la ciudad que lo ha construido hasta un total de 3. En el raro caso de que no haya ciudadanos contentos el efecto se aplica a los infelizes transformandoles a contentos.

en: Hoover Dam
es: Presa de Hoover

en: Works as if you had a Hydro Plant in every city.  (This reduces pollution and increases the effects of Factories and Mfg. Plants.) Like a Hydro Plant, the Hoover Dam can only be built in a city which is next to (or on) a Mountain or River tile.  However, its effect is applicable to the whole of your civilization (regardless of whether a city is next to, or on, a Mountain or River tile).
es: Actua como si tuviese una Central Hidroelectrica en cada ciudad (es decir reduce la contaminación y aumenta el efecto de las fabricas y fabricas robotizadas). Como las Centrales Hidroelectricas La Presa de Hoover solo puede ser construido en una ciudad que tenga cerca una montaña o un rio. Aunque el efecto se aplica a todas las ciudades de tu civilización independientemente de que esten cerca de una montaña o un rio.

en: Isaac Newton's College
es: La Catedra de Isaac Newton

en: Boosts science production by 100% in the city where it is built.
es: Aumenta la producción cientifica de la ciudad que lo ha construido en un 100%.

en: J.S. Bach's Cathedral
es: La Catedral de J.S. Bach.

en: Makes two unhappy citizens content in every city.
es: Transforma a dos ciudadanos infelizes en contentos en cada ciudad de tu civilización.

en: King Richard's Crusade
es: La Cruzada del Rey Ricardo

en: Adds one extra shield resource on every square around the city where it is built.
es: Añade un recurso de producción en cada cuadrado alrededor de la ciudad en la que se ha construido.

en: Leonardo's Workshop
es: EL Taller de Leonardo

en: Upgrades one obsolete unit per game turn.
es: Actualiza un tipo de unidad obsoleta por turno.

en: Lighthouse
es: El Faro

en: Gives all sea units 1 additional movement point and eliminates the risk of losing Triremes on the high seas.  Makes all new sea units veterans (for all cities).
es: Da a todas las unidades maritimas un punto más de movimiento y elimina el riesgo de perder los Trirremes en aguas profundas. Da el grado de veteranía a todas las unidades maritimas.

en: Magellan's Expedition
es: La Espedicción de Magallanes

en: Gives all sea units 2 additional movement points.
es: Da a todas las unidades marítimas dos puntos más de movimiento.

en: Manhattan Project
es: El Proyecto Manhattan

en: Marco Polo's Embassy
es: La Embajada de Marco Polo

en: The player who owns it gets an embassy with all players.
es: El jugador que la realiza obtiene un embajada en cada civilización.

en: Michelangelo's Chapel
es: La Capilla Sixtina

en: Counts as having a Cathedral in each of your cities.  This makes 3 unhappy citizens content in each city.
es: Cuenta como una Catedral en cada una de tus ciudades. Es decir transforma a 3 ciudadanos infelizes en contentos en cada ciudad.

en: Oracle
es: El Oraculo

en: Doubles the effect of Temples, in all cities.
es: Dobla el efecto de los Templos en todas las ciudades.

en: Pyramids
es: Las Piramides

en: Counts as having a Granary in every city.
es: Cuenta como un Granero en cada ciudad.

en: SETI Program
es: El Proyecto SETI

en: Boosts science production in each city by 50%.  (Counts as having a Research Lab in all of your cities.)
es: Aumenta la producción cientifica en cada ciudad en un 50%. (Es decir como si todas las ciudades tuviesen un Laboratorio de Investigación).

en: Shakespeare's Theatre
es: El Teatro de Shakespeare

en: Makes all unhappy citizens content, in the city where it is located.
es: Transforma a todos los ciudadanos infelices en contentos en la ciudad donde se situa.

en: Statue of Liberty
es: Estatua de la Libertad

en: Allows you to choose any government, including those that have not yet been researched by your civilization, and without the transition period of Anarchy.
es: Permite elegir entre cualquier tipo de gobierno, incluso los quen o han sido descubiertos por tu civilización, y sin el periodo transitorio de Anarquia.

en: Sun Tzu's War Academy
es: La Academía Militar de Sun Tzu

en: All your new ground units become veterans (for all cities).  The chance of a unit becoming a veteran after a battle increases from 50% to 100%.
es: Todas las nuevas unidades terrestres salen con el grado de veteranas. Y las probabilidades de que una unidad alcanze el grado de veterania en combate aumenta de un 50% al 100%.

en: United Nations
es: Las Naciones Unidas

en: Women's Suffrage
es: El Sufragio Universal

en: Counts as a Police Station in every city.  (That is, for each city, reduces unhappiness for military units outside the city by 2 under Democracy and 1 under Republic.  This wonder has no effect under other governments.)
es: Actua como una Comisaría en cada ciudad. (Es decir, reduce los infelizes producidos por el envio de tropas fuera de la ciudad en 2 bajo Democracía y en 1 bajo Republica. Esta maravilla no tiene efecto en otros tipos de gobiernos.

en: Capitalization
es: Capitalización

en: With a Barracks, each new unit built in a city will automatically have Veteran status, which means that its attack and defence strengths are increased by 50%.  Also, damaged units which stay in town for one full turn without moving are completely restored.
es: Con los Cuarteles, cada nueva unidad construida en la ciudad será veterana, que quiere decir que toda su ataque y defensa se aumenta en un 50%. También todas las unidades que permanezcan en la ciudad durante un turno completo serán reparadas automaticamente.

en: City Walls make it easier to defend a city.  They triple the defence strength of units within the city against ground, sea, and helicopter units.  They are ineffective against non-helicopter airborne units as well as Artillery.  City Walls also prevent the loss of population which occurs when a defending unit is destroyed by a land unit.
es: Las Murallas hacen más facil defender una ciudad. Triplican la defensa de las unidades terrestres, marítimas y helicopteros que esten en la ciudad. No protegen contra ataques aéreos de unidades distintas al helicoptero, ni de los ataques de la Artillería. Las Murallas previenen la perdida de población que ocurre cuando una unidad defensora es destruida por una unidad terrestre.

en: Works as if you had a Hydro Plant in every city on the same continent where the wonder is built.  (This reduces pollution and increases the effects of Factories and Mfg. Plants.)
    
    Like a Hydro Plant, the Hoover Dam can only be built in a city which is next to (or on) a Mountain or River tile.  However, its effect is applicable to all cities in your civilization on the same continent, regardless of whether the other cities are next to, or on, a Mountain or River tile.
es: Actua como si tuvieses una Central Hidroelectrica en cada ciudad en el mismo continente enel que se han construido. Reducen por tanto la contaminación y aumentan el efecot de las fábricas y de las fábricas robotizadas.
    
    Como las Centrales Hidroelectricas, la Presa de Hoover solo puede ser construida en una ciudad que esté cerca de un rio o de una montaña. Sin embargo el efecto es aplicable a todas las ciudades del mismo continente independientemente de que esten cerca de un río o de una montaña.

en: Makes two unhappy citizens content in every city of yours on the same continent where the wonder is built.
es: Transofrma dos ciudadanos infelizes en contentos en cada ciudad en el mismo continente en que la maravilla ha sido construida.

en: Gives all sea units 1 additional movement point.
es: Da a todas las unidades marítimas un unidad más de movimiento.

en: Boosts science production in each city by 50%.
es: Aumenta la producción cientifica en cada ciudad en un 50%.

en: In all cities, the unhappiness effect of every unit is reduced by 1. This means that in a Republic, units do not cause unhappiness, and in a Democracy, aggressive units cause only 1 unhappy citizen each.
es: En todas el número de ciudadanos infelizes por tener unidades fuera de la ciudad se reduce en 1. Esto significa que bajo Republica las unidades no causan infelicidad y bajo Democracia cada unidades agresivas solo pueden producir un ciudadano infeliz.

en: Anarchy
es: Anarquia

en: Mr.
es: Sr.

en: Ms.
es: Sra.

en: Anarchy is simply the absence of any recognizable government. Citizens are disorganized and unproductive, and will spend all income as quickly as possible, rather than paying taxes or conducting research.
    
    Anarchy offers slightly less corruption than Despotism, but slightly more unhappiness.
    
    Settlers consume 1 food per turn under Anarchy.  Squares which would normally yield more than 2 units of food, shields or trade suffer a 1-unit penalty (e.g., an irrigated grassland square which would normally yield 3 food only yields 2 food while you are in Anarchy). (This penalty is removed if the city is celebrating; see Happiness.)
    
    Under Anarchy, each of your cities can support a number of military units equal to its size without paying shields for upkeep. (Additional units require 1 production shield each.)
    
    You may impose martial law under Anarchy: each military unit inside a city will keep one unhappy citizen content.  (Or at least, unhappy citizens will act content, and will not cause disorder.)
es: La Anarquía es simplemente la falta de cualquie tipo de gobierno. Los cuadrados que normalmente producen más de dos unidades de comida, recursos o comercio disminuyen su producción en una unidad. Esta penalización desaparece si la ciudad esta de celebraciones: ver Felicidad.
    
    Bajo la Anarquía tus ciudades solo pueden mantener gratuitamente un número de unidades militares igual al tamñao de la ciudad (las unidades siguientes requieren una unidad de producción cada una.
    
    Durante la Anarquia se impone la Ley Marcial: cada unidad militar en la ciudad mantedrá contenta a un ciudadano infeliz. (O al menos los ciudadanos infelizes actuaran como contentos y no provocarán motines.

en: Despotism
es: Despotismo

en: Emperor
es: Emperador

en: Empress
es: Emperatriz

en: Under Despotism, you are the absolute ruler of your people.  Your control over your citizens is maintained largely by martial law.
    
    Despotism suffers the highest level of corruption of all forms of government.
    
    Settlers consume 1 food per turn under Despotism.  Squares which would normally yield more than 2 units of food, shields or trade suffer a 1-unit penalty (e.g., an irrigated grassland square which would normally yield 3 food only yields 2 food while you are under Despotic rule).  (This penalty is removed if the city is celebrating; see Happiness.)
    
    Under Despotism, each of your cities can support a number of military units equal to its size without paying shields for upkeep.  (Additional units require 1 production shield each.)
    
    You may impose martial law under Despotism: each military unit inside a city will keep one unhappy citizen content.  (Or at least, unhappy citizens will act content, and will not cause disorder.)
es: Bajo el Despotismo eres el amo y señor de tu gente. Tu control sobre tus ciudades se mantiene mediante la Ley Marcial.
    
    El despotismo sufre los mayores niveles de corrupción de todas las formas de gobierno.
    
    Los colonos consumen una unidad de comida por turno bajo el Despotismo. Los cuadrados que normalmente producen más de dos unidades de comida, recursos o comercio reduciran su producción en una unidad. Esta penalización desaparecera si la ciudad está de celebraciones; ver Felicidad.
    Bajo el Despotismo, cada una de tus ciudades puede mantener gratuitamente un número de unidades igual al tamaño de la ciudad. Las unidades adicionales requieren una unidad de producción cada una.
    
    Bajo el Despotismo puedes imponer la Ley Marcial: cada unidad militar dentro de la ciudad transformará a un ciudadano infeliz en contento. (O al menos el ciudadano infeliz actuará como contento, y no causará descontentos.)

en: Monarchy
es: Monarquía

en: King
es: Rey

en: Queen
es: Reina

en: Under Monarchy, a king or queen serves as a hereditary figurehead for your government.
    
    Monarchy suffers the same small amount of corruption that the Republic does.
    
    Settlers consume 1 food per turn under Monarchy.
    
    If a city governed by a Monarchy is celebrating, it will receive a bonus of 1 trade in each square which already produces at least 1 trade.  See Happiness for details.
    
    Under Monarchy, your cities can support up to 3 military units without paying shields for upkeep.  (Additional units require 1 production shield each.)
    
    You may impose limited martial law under Monarchy: each military unit in a city, up to a maximum of 3, will keep one unhappy citizen content.
es: Bajo Monarquía, un Rey o una Reina es la cabeza principal de tu gobierno.
    
    Si una ciudad bajo Monarquía está de celebraciones, recibirá un bonus de una unidad de comercio en cada cuadrado que anteriormente producía al menos una unidad de recursos. Ver Felicidad para más detalles.
    
    Bajo Monarquía tus ciudades puede mantener hasta tres unidades militares de forma gratuita. (Las unidades siguientes requieren una unidad de recursos cada una).
    
    Puedes imponer una Ley Marcial limitada: cada unidad militar en la ciudad hasta un máximo de tres transforma un ciudadano infeliz en descontento.

en: Communism
es: Comunismo

en: Comrade
es: Camarada

en: A Communist government is based on the ideal that all people are equal.  All goods are owned by the state, rather than by private citizens.  Communism gives a balance between military and commercial styles of government.
    
    Under Communism, corruption does not vary by distance from the capital; all cities (including the capital) have a modest amount of corruption.  In addition, Communist cities more than 10 squares away from the capital are considered to be only 10 squares away when computing the cost of inciting a revolt (see Units, Diplomat).
    
    Settlers consume 2 food per turn under Communism.
    
    If a city governed by Communism is celebrating, it will receive a bonus of 1 trade in each square which already produces at least 1 trade.  See Happiness for details.
    
    Diplomats and Spies created under Communism are always veterans.
    
    Under Communism, your cities can support up to 3 military units without paying shields for upkeep.  (Additional units require 1 production shield each.)
    
    You impose limited but efficient martial law under Communism.  Each military unit inside a city, up to a maximum of 3, will keep 2 unhappy citizens content.
es: El gobierno Comunista está basado en la idea de que todos las personas son iguales. Todos los bienes son del estado, en vez de por particulares. El Comunismo es gobierno que logra un equilibrio entre el poder comercial y el poder militar.
    
    Bajo el Comunismo la corrupción no depende de la distancia a la capita; todas las ciudades, incluida la capital, tienen una modesta cantidad de corrupción. Además todas las ciudades separadas por más 10 cuadrados de la capital se considera que estan a 10 cuadrados de ella a la hora de computar la cantidad de dinero necesaria para sobornarla. Ver unidades: diplomatico
    
    Los Colonos consumen dos unidades de comida por turno.
    
    Si una ciudad bajo el Comunismo esta de celebraciones, recibirá una unidad más de comercio en cada cuadrado que ya producía al menos una unidad de comercio. Ver Felicidad para más detalles.
    
    Los Diplomaticos y Espias creados bajo el Comunismo son siempre veteranos.
    Bajo el Comunismo, tus ciudades puede mantener hasta tres unidades de forma gratuita. Las siguientes unidades requieren una unidad de recursos cada una.
    
    Puedes imponer una Ley Marcial limitada pero efectiva: cada unidad militar en la ciudad y hasta un máximo de tres unidades matienen dos ciudadanos infelices contentos.

en: Republic
es: Republica

en: Consul
es: Cónsul

en: Democracy
es: Democracia

en: President
es: Presidente

en: Under Democracy, citizens govern directly by voting on issues. Democracy offers the highest possible level of trade, but also offers the most potential for unhappiness.  There is no corruption during Democracy, but citizens become very upset during wars.
    
    Settlers consume 2 food per turn under Democracy.  Squares with at least 1 trade resource get a trade bonus of 1 under Democracy.
    
    Democratic cities which are celebrating grow at a rate of 1 citizen per turn; see Happiness for details.
    
    Under Democracy, military units require 1 production shield each for upkeep.  In addition the following units generate unhappiness:
    
    - Units with an attack strength greater than 0 which are not inside a city, or inside a fortress within 3 squares of a friendly city, generate 2 unhappy citizens.
    
    - Air/sea units with an attack strength greater than 0 which are inside a city or nearby fortress generate only 1 unhappy citizen.
    
    If a city remains in disorder more than 2 turns under Democratic rule, the citizens will spontaneously revolt and plunge your civilization into Anarchy.
    
    Because (happy) citizens of Democracy believe strongly in the government, their loyalty is unswerving.  Military units of Democratic civilizations cannot be bribed, and Democratic cities cannot be incited to revolt by enemy Diplomats and Spies.
es: Bajo la Democracia, los ciudadanos gobiernan mediante votaciones sobre los asuntos. La Democracia ofrece el máximo nivel posible de comercio, pero también el mayor potencial para la infelicidad. No existe la corrupción en Democracia, pero los los ciudadanos se cabrean muy facilmente durante las guerras.
    
    Los Colonos consumen 2 unidades de comida por turno. Los cuadrados con al menos una unidad de comercio obtienen una más bajo la Democracia.
    Las ciudades que bajo Democracia tienen celebraciones crecen a un ritmo de 1 habitante por turno; ver Felicidad para más detalles.
    
    Bajo Democracia, las unidades militares requieren una unidad de recursos para mantenimiento. Las siguientes unidades causan ciudadanos infelices:
    
    - Unidades con un poder de ataque mayor que cero y que no estan dentro de una ciudad, o dentro de una fortificación a tres cuadrados de una ciudad, generan 2 ciudadanos infelices.
    - Las unidades maritimas y aéreas con un poder de ataque mayor que cero que esten dentro de la ciudad o cerca de una fortificación generan sólo un ciudadano infeliz.
    
    Si una ciudad se mantiene con motines durante más de dos turnos, tus ciudadanos se rebelaran y llevarán a tu civilización a la Anarquia.
    
    Ya que los ciudadanos felices en Democracia creen firmemente en sus gobiernos, su lealtad es incuestionable. Las unidades militares de civilizaciones bajo Democracia, no pueden ser sobornadas, ni en las ciudades bajo Democracía pueden promoverse motines mediante Diplomaticos o Espias.

en: Fundamentalism
es: Fundamentalismo

en: High Priest
es: Gran Sacerdote

en: High Priestess
es: Gran Sacerdotisa

en: (Sorry, no helptext available.)
es: (Lo siento, no hay ayuda disponible)

en: Roman
es: Roma

en: Dictator
es: Dictador

en: Imperator
es: Emperador

en: Imperatrix
es: Emperatriz

en: Babylonian
es: Babilonio

en: German
es: Alemania

en: Chancellor
es: Canciller

en: Archbishop
es: Arzobispo

en: Egyptian
es: Egipcio

en: Pharaoh
es: Faraon

en: Great Pharaoh
es: Gran Faraon

en: American
es: Americano

en: Speaker
es: Orador

en: Reverend
es: Reverendo

en: Greek
es: Griego

en: Prime Minister
es: Primer Ministro

en: Indian
es: Indú

en: Maharaja
es: Maraja

en: Russian
es: Ruso

en: Czar
es: Zar

en: Czarina
es: Zarina

en: Patriarch
es: Patriarca

en: Matriarch
es: Matriarca

en: ?plural:Zulus
es: Zulus

en: French
es: Francés

en: Aztec
es: Azteca

en: Chinese
es: Chino

en: Chairman
es: Jefe

en: Chairperson
es: Jefa

en: English
es: Ingles

en: Lord Protector
es: Gran Protector

en: Lady Protector
es: Gran Protectora

en: Mongol
es: Mogol

en: Khan
es: Kan

en: Great Khan
es: Gran Kan

en: Turk
es: Turco

en: ?plural:Turks
es: Turcos

en: Spanish
es: Español

en: Persian
es: Persa

en: Shah
es: Sa

en: Arab
es: Arabe

en: ?plural:Arabs
es: Arabes

en: Caliph
es: Califa

en: Carthaginian
es: Cartagines

en: ?plural:Incas
es: Incas

en: Warlord
es: Jefe

en: Viking
es: Vikingo

en: Polish
es: Polaco

en: Hungarian
es: Hungaro

en: Danish
es: Danés

en: ?plural:Danes
es: Daneses

en: Dutch
es: Holandés

en: ?plural:Dutch
es: Holandeses

en: Swedish
es: Sueco

en: Japanese
es: Japonés

en: Shogun
es: Sogun

en: ?plural:Finns
es: Finlandéses

en: Sioux
es: Siouan

en: ?plural:Sioux
es: Siouanes

en: Prophetess
es: Profeta

en: Advanced Flight
es: Vuelo avanzado

en: Alphabet
es: Alfabeto

en: Amphibious Warfare
es: Guerra anfibia

en: Astronomy
es: Astronomía

en: Atomic Theory
es: Teoría Atómica

en: Automobile
es: Automobil

en: Banking
es: Banca

en: Bridge Building
es: Construcción de Puentes

en: Bronze Working
es: El Bronce

en: Ceremonial Burial
es: Ceremonias de entierro

en: Chemistry
es: Química

en: Chivalry
es: Código de Caballería

en: Code of Laws
es: Código de Leyes

en: Combined Arms
es: Armas combinadas

en: Combustion
es: Combustión

en: Computers
es: Ordenadores

en: Conscription
es: Reclutamiento

en: Construction
es: Construcción

en: Currency
es: Moneda

en: Electricity
es: Electricidad

en: Electronics
es: Electronica

en: Engineering
es: Ingeniería

en: Environmentalism
es: Conservacionismo

en: Espionage
es: Espionaje

en: Explosives
es: Explosivos

en: Feudalism
es: Feudalismo

en: Flight
es: Vuelo

en: Fusion Power
es: Fusión

en: Genetic Engineering
es: Ingeniería Genética

en: Guerilla Warfare
es: Guerra de Guerrillas

en: Gunpowder
es: Polvora

en: Horseback Riding
es: Equitación

en: Industrialization
es: Industralización

en: Invention
es: Invención

en: Iron Working
es: El Hierro

en: Labor Union
es: Sindicatos

en: Leadership
es: Liderazgo

en: Machine Tools
es: Maquinaria Industrial

en: Magnetism
es: Magnetismo

en: Map Making
es: Cartografía

en: Masonry
es: Albañilería

en: Mass Production
es: Producción en cadena

en: Mathematics
es: Matemáticas

en: Medicine
es: Medicina

en: Metallurgy
es: Metalurgía

en: Miniaturization
es: Miniaturización

en: Mobile Warfare
es: Guerra mecanizada

en: Monotheism
es: Monoteismo

en: Mysticism
es: Misticismo

en: Navigation
es: Navegación

en: Nuclear Fission
es: Fisión nuclear

en: Nuclear Power
es: Energía Nuclear

en: Philosophy
es: Fisolosofía

en: Physics
es: Física

en: Plastics
es: Plasticos

en: Polytheism
es: Politeismo

en: Pottery
es: Alfarería

en: Recycling
es: Reciclado

en: Refining
es: Refinado

en: Refrigeration
es: Refrigeración

en: Robotics
es: Robotica

en: Rocketry
es: Cohetes

en: Sanitation
es: Higiene

en: Seafaring
es: Exploración marítima

en: Space Flight
es: Vuelo Espacial

en: Stealth
es: Aviones Invisibles

en: Steam Engine
es: Motor de vapor

en: Steel
es: Acero

en: Superconductors
es: Superconductores

en: Tactics
es: Tacticas

en: The Corporation
es: Corporaciones

en: The Republic
es: La República

en: The Wheel
es: La Rueda

en: Theology
es: Teología

en: Theory of Gravity
es: Teoría de la Gravedad

en: Warrior Code
es: Código Guerrero

en: Writing
es: Escritura

en: Religion
es: Religión

en: Glacier
es: Glaciar

en: Ivory
es: Marfíl

en: Oil
es: Petroleo

en: Glaciers are found only in the most northerly or southerly reaches of the world.  They are very cold, and hence difficult to work with.
es: Los Glaciares se encuentran en las regiones más al norte o al sur del planeta. Son muy frios, y por tanto muy dificil trabajarlos.

en: Desert
es: Desierto

en: Deserts are regions of extreme dryness, making agriculture and trade very difficult.
es: Los desierto son regiones con extrema sequedad, la agricultura en ellos es muy dificil.

en: Forest
es: Bosque

en: Pheasant
es: Faisán

en: Silk
es: Seda

en: Forests are densely wooded, making agriculture somewhat problematic.
es: Los bosques estan llenos de madera, siendo la agricultura en ellos bastante dificil.

en: Grassland
es: Praderas

en: Resources
es: Recursos

en: Grasslands afford exceptional agricultural opportunities.
es: Las praderas son lugares con grandes posibilidades para la agricultura.

en: Hills
es: Colinas

en: Coal
es: Carbón

en: Wine
es: Vino

en: In addition to being amenable to agriculture, Hills are frequently rich in resources.
es: Además de ser un buen lugar para la agricultura, las Colinas son un lugar rico en recursos.

en: Jungle
es: Jungla

en: Gems
es: Gemas

en: Fruit
es: Fruta

en: Jungles are densely overgrown, making agriculture somewhat problematic.
es: Las Junglas tiene una vegetación feroz, lo cual hace dificil la agricultura.

en: Mountains
es: Montañas

en: Gold
es: Oro

en: Iron
es: Hierro

en: Mountains are regions of extreme altitude, making agriculture and trade very difficult.
es: Las Montañas son regiones de gran altitud, lo cual hace que la agricultura y el comercio sean muy dificiles.

en: Ocean
es: Océano

en: Fish
es: Pesca

en: Whales
es: Ballenas

en: Oceans cover much of the world, and only sea units (Triremes and other boats) can travel on them.
    
    Ocean squares can never be polluted.
es: Los oceanos cubren la mayor parte del planeta, y solo las unidade marítimas pueden viajar por él.
    
    Los oceano no pueden ser contaminados.

en: Plains
es: LLanos

en: Buffalo
es: Bufalo

en: Wheat
es: Cereal

en: Plains are very broad, sparse regions, which makes trade slightly inconvenient.
es: Los planos son regiones muy extensas y poco densas, lo cual hace que el comercio tenga algunas dificultades.

en: Swamp
es: Cienagas

en: Peat
es: Turba

en: Spice
es: Especias

en: Swamps suffer from an over-abundance of water, making agriculture somewhat problematic.
es: Las cienagas son terrenos con gran cantidad de agua, la agricultura es dificil en ellos.

en: ?animals:Game
es: Ciervo

en: Furs
es: Pieles

en: Tundra are broad, cold regions, fit for some agriculture and little else.
es: La Tundra son grandes regiones heladas, que pueden soportar algo de agricultura y poco más.

en: Arctic
es: Artico

en: Seals
es: Focas

en: Arctic squares are found only in the most northerly or southerly reaches of the world.  They are very cold, and hence difficult to work with.
es: El terreno artíco se encuentra en las regiones más al norte o al sur del planeta. Son muy frías y por tanto es dificil trabajar en ellas.

en: Horses
es: Caballos

en: In addition to providing for fishing, Rivers make for excellent lines of communications and trade.
    
    Roads and railroads can only be built on River squares if your civilization has learned Bridge Building technology.
es: Además de proporcionar pesca, los rios son excelentes vías de comunicación y comercio.
    
    Carreteras y vías sólo pueden ser construidos sobre ríos si tu civilización ha descubierto el secreto de la construcción de puentes.

en: Settlers
es: Colonos

en: Setters are one of the key units in the game.  They can be used to found new cities, irrigate land, build roads, railroads, fortresses, airbases and mines, and clean up pollution.  Upkeep for Settlers is in food as well as production, and a Setter can die if its supporting city runs out of food.
    
    Settlers and Engineers may work together to decrease the amount of time required for long projects.  If two or more Settlers and/or Engineers are both working on the same task in the same square, their efforts will be added together each turn until the task is finished.  Be careful not to dedicate too many workers to one task, though; excess effort can be wasted, and a group of Settlers and/or Engineers is highly vulnerable to enemy attacks.
es: Los Colonos son una pieza fundamental en el juego. Se pueden usar para fundar nuevas ciudades, irrigar la tierra, construir carreteras, vías, fortificaciones, bases aéreas y minas, y para limpiar la contaminación. El mantenimiento de los colonos es tanto comída como recursos, los Colonos se pueden morir si la ciudad que los mantiene se queda sin comída.
    
    Los colonos y los Ingenieros pueden trabajar juntos para reducir el tiempo requerido para grandes proyectos. Si dos o más Colonos y/o Ingeníeros estan trabajando en la misma tarea en el mismo cuadrado, su esfuerzo se suma hasta que la taréa se acaba. Ten cuidado de poner demasiados trabajadores ya que podría gastarte esfuerzo y además los grupos de Colonos y/o Ingeníeros son bastante vulnerables a los ataques enemigos.

en: Engineers
es: Ingeníeros

en: Engineers are similar to Settlers, but they work twice as fast and move twice as fast.  Engineers may also perform major terrain transformations (for example, converting Tundra into Desert) which are beyond the capabilities of Settlers.
    
    TIP 1:  Upgrade Settlers to Engineers when possible, as Engineers require the same resources as ordinary Settlers.
    
    TIP 2:  If you manage to build Leonardo's Workshop, research Explosives before the Workshop becomes obsolete.  This way, your Settler units will be upgraded for free.
es: Los Ingeníeros son parecidos a los Colonos, pero trabajan y se mueven el doble de deprisa. Ingenieros pueden realizar transformaciones radicales al terreno (por ejemplo, convertir Tundra en Desierto) cosa que no pueden hacer los Colonos.
    
    Consejo: Actualiza los Colonos a Ingenieros en cuanto te sea posible, ya que los Ingenieros gastan lo mismo que los Colonos.
    
    Consejo: Si logras construir El Taller de Leonardo, descubre los Explosivos antes de que El Taller de Leonardo se vuelva obsoleto. Así tus Colonos se actualizarán gratuitamente.

en: Warriors
es: Guerreros

en: This unit may be built from the start of the game.  It is the weakest unit.
es: Esta unidad se puede construir desde el principio del juego. Esla unidad más débil.

en: Phalanx
es: Falange

en: Archers
es: Arquero

en: Legion
es: Legión

en: Pikemen
es: Lanzeros

en: Musketeers
es: Mosqueteros

en: Fanatics
es: Fanaticos

en: Partisan
es: Partisanos

en: A number of Partisans are granted free when an enemy conquers your city, but only under these conditions:
    
     - Guerilla Warfare must be known by at least 1 player.
    
     - You must be the player who originally built the city.
    
     - You must know about Communism and Gunpowder.
    
     - You must run either a Democracy or a Communist government.
es: Aparecerán un número de Partisanos gratuitamente cuando el enemigo conquiste una de tus ciudades, pero sólo bajo ciertas condiciones:
    
     - Alguién debe haber descubierto la Guerra de Guerrillas.
    
     - Debes ser el jugador que construyo la ciudad inicialmente.
    
     - Debes haber descubierto el Comunismo y la Polvora.
    
     - Debes estar bajo un gobierno Democrático o Comunista.

en: Alpine Troops
es: Tropas Alpinas

en: Riflemen
es: Fusileros

en: Paratroopers
es: Paracaidistas

en: Mech. Inf.
es: Infantería Mecanizada

en: Mechanized Infantry; this unit has the strongest defence strength of any land unit, but is only available near the end of the technology tree.
es: La infantería Mecanizada es la unidad con mayor poder de defensa de las unidades terrestres, sólo está disponible al final del árbol de descubrimientos.

en: Horsemen
es: Hombre a caballo

en: Chariot
es: Carro

en: Elephants
es: Elefante

en: Crusaders
es: Cruzado

en: Knights
es: Caballero

en: Dragoons
es: Caballería armada

en: Cavalry
es: Caballería

en: Armor
es: Tanque

en: Catapult
es: Catapulta

en: Cannon
es: Cañon

en: Artillery
es: Artillería

en: Fighter
es: Caza

en: Bomber
es: Bombardero

en: Helicopter
es: Helicoptero

en: The Helicopter is a very powerful unit, as it can both fly and conquer cities.  Care must be exercised, because Helicopters lose a small amount of health for every turn not spent in a city, unless you have the United Nations wonder.
es: Los helicopteros son una unidad muy poderosa, ya que puede volar y conquistar ciudades. Debe tenerse cuidado, ya que los helicopteros pierden puntos de vida por cada turno que no esten en una ciudad, a menos que tengas las Naciones Unidas

en: Stealth Fighter
es: Caza Invisible

en: An improved Fighter, with improved attack and a higher movement radius.
es: Un Caza mejoradao, con mayor poder de ataque y un mayor alcanze.

en: Stealth Bomber
es: Bombardero Invisible

en: An improved Bomber, with improved attack and a higher movement radius.
es: Un bombardero mejora, con mayor poder de ataque y un mayor alcanze.

en: Trireme
es: Trirreme

en: Caravel
es: Caravela

en: Galleon
es: Galeón

en: Frigate
es: Fragata

en: Ironclad
es: Barco de vapor

en: Destroyer
es: Destructor

en: TIP:  A very fast unit, which is very useful for hunting down enemy Transports.
es: Consejo: Es una unidad muy rápida, util para destruir transportes enemígos.

en: Cruiser
es: Crucero

en: AEGIS Cruiser
es: Crucero AEGIS

en: Battleship
es: acorazado

en: Submarine
es: Submarino

en: This unit is invisible unless it is next to an enemy unit or city. It cannot make shore bombardments against enemy land units or cities.
    
    Submarines have a very high strategic value, but have a weak defence.
es: Esta unidad es invisible al menos que este al lado de una unidad enemiga o ciudad. No puede hacer ataques a la costa.
    
    Los submarinos tienen un gran poder estrategico, pero poco poder de defensa.

en: Carrier
es: Portaaviones

en: TIP:  Guard Carriers with a handful of fast-moving ships and a battleship, as losing a fully-equipped Carrier is VERY painful and expensive.
es: Consejo: Proteje los Portaaviones con unas cuantas unidades rápidas y Acorazados, ya que perder un Portaaviones completamente llenos es MUY doloroso y caro.

en: Transport
es: Transporte

en: Cruise Missile
es: Misil de Crucero

en: TIP:  A handful of these can successfully keep the waters around your treasured homeland free of enemy ships.
es: Consejo: Unos cuantos de estos pueden mantener las aguas cercanas a tu costa libres de barcos enemigos.

en: Nuclear
es: Bomba atómica

en: You can build Nuclear units when you have the required advance, and the Manhattan Project wonder has been built by any player.
    
    On impact, the blast will destroy any unit in a 3x3-square area, including friendly units.  When striking a city, the city size is halved, and the surrounding squares are polluted.
    
    TIP 1:  Nuking the ocean will not generate pollution, and is a most effective (but expensive!!) way of getting rid of enemy ships.
    
    TIP 2:  You may be involved in a situation where you've invaded an enemy country en masse, but the enemy cities are too strong. Before using a Nuclear unit, assemble a gang of Settlers and/or Engineers next to the city and have them ready to fix the pollution on the same turn it occurs!  This minimises the chance of global warming.  Eco-friendly nukes!
es: Puedes construir Bombas Atómicas cuando has conseguido el descubrimiento necesario y alguién ha realizado El Proyecto Manhattan.
    
    Cuando estalla destruye todo lo que se encuentra en un cuadrado de 3x3, incluidas unidades propias. Cuando cae sobre una ciudad el tamaño de la ciudad se reduce a la mitad y los cuadrados de alrededor se llenan de contaminación.
    Consejo: Tirando un bomba atómica sobre el mar no crea contaminación, y es la forma más efectiva (y cara) de destruir barcos enemigos.
    Consejo: Si te encuentras en la situación de invadir un pais cuyas ciudades son muy fuertes usa las armas atómicas. Antes de usar la bomba atómica, reune un grupo de Colonos y/o Ingenieros cerca de la ciudad para poder limpiar la contaminación producida en el mismo turno en el que ocurra, esto reducirá al mínimo la posiblidad de un desastre global. ¡Utiliza armas nucleares, pero se limpio :-)!

en: Diplomat
es: Diplomático

en: Spy
es: Espía

en: A Spy is a full time professional and as such is much more skilled in the arts of espionage than her Diplomat predecessor.
    
    The most inoffensive skills in a Spy's repertoire are her ability to investigate cities - revealing detailed information, and the establishment of embassies.  However, if your Spy has gained herself a reputation for clandestine behaviour she will be executed if she tries to establish an embassy.
    
    She can also be used to: poison the water supply of an enemy city (reducing the population); steal specific technology; and sabotage predetermined city targets (note: sabotaging improvements in a capital or sabotaging City Walls increases the risks of capture). A Spy can also infiltrate a city and ferment a revolt.
    
    A Spy can also be of aid on the battlefield - sabotaging enemy units as well as bribing them to change allegiance.
es: Un espía es un profesional a tiempo completo y por lo tanto está más entrenado en el arte del espionaje que su predecesor El Diplomatico.
    
    Las más inofensiva de las habilidades del espía es la de investigar ciudades revelando información detallada y puede establecer embajadas. Pero si tu espía se ha ganado la reputación de realizar actividades clandestinas será ejecutado si intenta establecer una embajada.
    
    También puede ser utilizado para envenenar las reservas de agua de la ciudad (reduciendo la población), robar un descubrimiento determinado, sabotear una construcción determinada (la efectividad en el sabotaje se reduce si la ciudad tiene murallas o es la capital). Un espía puede infiltarse y sobornar a una ciudad.
    
    Un espía puede ser de ayuda en el campo de batalla ya que puede sabotear unidades o sobornarlas para que luchen a nuestrolado.

en: Caravan
es: Caravana

en: Freight
es: Convoy

en: The Freight unit replaces the Caravan, and moves at twice the speed.
es: Los Convoies reemplazan las Caravanas y se mueven el doble de deprisa

en: Explorer
es: Exlorador

en: Explorers are very useful for mapping unknown territory.
es: Los Exploradores son muy utiles para descubir territorios desconocidos.

en: Setters are one of the key units in the game.  They can be used to found new cities, irrigate land, build roads, railroads, fortresses and mines, and clean up pollution.  Upkeep for Settlers is in food as well as production, and a Setter can die if its supporting city runs out of food.
    
    Settlers may work together to decrease the amount of time required for long projects.  If two or more Settlers are both working on the same task in the same square, their efforts will be added together each turn until the task is finished.  Be careful not to dedicate too many workers to one task, though; excess effort can be wasted, and a group of Settlers is highly vulnerable to enemy attacks.
es: Los Colonos son una pieza fundamental en el juego. Se pueden usar para fundar nuevas ciudades, irrigar la tierra, construir carreteras, vías, fortificaciones, bases aéreas y minas, y para limpiar la contaminación. El mantenimiento de los colonos es tanto comída como recursos, los Colonos se pueden morir si la ciudad que los mantiene se queda sin comída.
    
    Los colonos pueden trabajar juntos para reducir el tiempo requerido para grandes proyectos. Si dos o más Colonos estan trabajando en la misma tarea en el mismo cuadrado, su esfuerzo se suma hasta que la taréa se acaba. Ten cuidado de poner demasiados trabajadores ya que podría gastarte esfuerzo y además los grupos de Colono son bastante vulnerables a los ataques enemigos.

en: Militia
es: Milicia

en: Sail
es: Barco

en: You can build Nuclear units when you have the required advance, and the Manhattan Project wonder has been built by any player.
    
    On impact, the blast will destroy any unit in a 3x3-square area, including friendly units.  When striking a city, the city size is halved, and the surrounding squares are polluted.
    
    TIP 1:  Nuking the ocean will not generate pollution, and is a most effective (but expensive!!) way of getting rid of enemy ships.
    
    TIP 2:  You may be involved in a situation where you've invaded an enemy country en masse, but the enemy cities are too strong. Before using a Nuclear unit, assemble a gang of Settlers next to the city and have them ready to fix the pollution on the same turn it occurs!  This minimises the chance of global warming.  Eco-friendly nukes!
es: Puedes construir Bombas Atómicas cuando has conseguido el descubrimiento necesario y alguién ha realizado El Proyecto Manhattan.
    
    Cuando estalla destruye todo lo que se encuentra en un cuadrado de 3x3, incluidas unidades propias. Cuando cae sobre una ciudad el tamaño de la ciudad se reduce a la mitad y los cuadrados de alrededor se llenan de contaminación.
    Consejo: Tirando un bomba atómica sobre el mar no crea contaminación, y es la forma más efectiva (y cara) de destruir barcos enemigos.
    Consejo: Si te encuentras en la situación de invadir un pais cuyas ciudades son muy fuertes usa las armas atómicas. Antes de usar la bomba atómica, reune un grupo de Colonos cerca de la ciudad para poder limpiar la contaminación producida en el mismo turno en el que ocurra, esto reducirá al mínimo la posiblidad de un desastre global. ¡Utiliza armas nucleares, pero se limpio :-)!
