Freeciv 1.10.0 - en to hu translation catalogue (1183 entries)

en: ?wonder:w
hu: ?csoda:w

en: ?built:B
hu: ?megépült:B

en: ?obsolete:O
hu: ?elavult:O

en: Bad log level %d in "%s".
hu: Rossz naplózási szint %d a "%s"-ban.

en: Freeciv must be compiled with the DEBUG flag to use debug level %d.
hu: A Freecivet a DEBUG paraméterrel kell lefordítani, hogy a %d hibakeresési szinted használhasd.

en: last message repeated %d times
hu: az utolsó üzenet %d-szer megismétlõdött

en:  (total %d repeats)
hu:  (összesen %d ismétlés)

en: last message repeated once
hu: az utolsó üzenet egyszer megismétlõdött

en: Polluted
hu: Szennyezett

en: River
hu: Folyó

en: Road
hu: Út

en: Railroad
hu: Vasút

en: Irrigation
hu: Öntözött föld

en: Farmland
hu: Farm

en: Mine
hu: Bánya

en: Fortress
hu: Erõd

en: Airbase
hu: Légibázis

en: %d BC
hu: i.e. %d

en: %d AD
hu: i.sz. %d

en: Current data path is: "%s"
hu: A jelenlegi adatelérési út: "%s"

en: %s: Fatal error: you're trying to run me as superuser!
hu: %s: Végzetes hiba: szuper felhasználóként próbálsz futtatni!

en: Use a non-privileged account instead.
hu: Használj inkább nem privilegizált felhsználót.

en: empty
hu: üres

en: too long
hu: túl hosszú

en: 'Cause civilization should be free!
hu: A civilization legyen szabad!

en: error %d (compiled without strerror)
hu: hiba %d (strerror nélkül lett lefordítva)

en:  and
hu:  és

en: Idle
hu: Vár

en: Pollution
hu: Szennyezés

en: Fortify
hu: Megerõsít

en: Sentry
hu: Õrjáratozik

en: Pillage
hu: Fosztogat

en: Goto
hu: Menj

en: Explore
hu: Felfedezés

en: Transform
hu: Átalakít

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en:  (veteran)
hu:  (veterán)

en: Moves
hu: Lépések

en: January
hu: Január

en: February
hu: Február

en: March
hu: Március

en: April
hu: Április

en: May
hu: Május

en: June
hu: Június

en: July
hu: Július

en: August
hu: Augusztus

en: September
hu: Szeptember

en: October
hu: Október

en: THIS IS A BETA VERSION
    Freeciv %s will be released in
    %s, at %s
hu: EZ EGY BÉTA VERZIÓ
    Freeciv %s meg fog jelenni
    %s-ban, %s oldalon

en: Native unrest near %s led by %s.
hu: Bennszülött felkelés %s közelében %s vezetésével.

en: Sea raiders seen near %s!
hu: Kalózok %s közelében!

en: city %d
hu: %d város

en: Game: you don't have a worker here.
hu: Játék: Nincs itt munkásod.

en: Game: You have already sold something here this turn.
hu: Játék: Valamit már eladtál itt ebben a körben.

en: Game: You sell %s in %s for %d credits.
hu: Játék: Eladsz %s-t %s-ban %d aranyért.

en: Game: You have already bought this turn.
hu: Játék: Már vettél ebben a körben.

en: Game: Cannot buy in city created this turn.
hu: Játék: Nem vehetsz az ebben a körben létrehozott városban.

en: Game: You don't buy %s!
hu: Játék: Nem veszel %s-t!

en: Game: Can't buy units when city is in disorder.
hu: Játék: Nem vehetsz egységeket ha a városban zavargások vannak.

en: Game: %s bought in %s for %d gold.
hu: Játék: %s megvéve %s-ban %d aranyért.

en: Game: The %s have stopped building The %s in %s.
hu: Játék: A %s abbahagyták A %s építését %s-ban.

en: Game: %s is building %s%s.
hu: Játék: %s %s-t épít

en: Game: %s is building %s.
hu: Játék: %s %s-t épít

en: Game: The %s have started building The %s in %s.
hu: Játék: A %s elkezdték A %s építését %s-ban.

en: Game: You have bought this turn, can't change.
hu: Játék: Vettél ebben a körben, nem cserélheted ki.

en: Game: %s is not a valid name.
hu: Játék: %s nem érvényes név.

en: Game: Changed homecity of %s in %s.
hu: Játék: %s ellátóvárosa %s-ra cserélve.

en: Game: Your nation is thrust into civil war,  %s is declared the leader of the rebel states.
hu: Játék: A néped fellázadt, %s a lett a lázadó államok vezetõje.

en: Game: %s declares allegiance to %s.
hu: Játék: %s szövetséget kötött %s-al

en: Game: The capture of %s's capital and the destruction of the empire's administrative
          structures have sparked a civil war.  Opportunists have flocked to the rebel cause,
          and the upstart %s now holds power in %d rebel provinces.
hu: Játék: A %s fõvárosának elfoglalása és a birodalom hivatalnoki szervezetének lerombolása polgárháborút robbantott ki. Az alkalmat kihsználók összegyûltek és a lázadó %s %d tartományt tart irányítása alatt.

en: Game: %s is selling %s (obsolete) for %d.
hu: Játék: %s %s-t (elavult) ad el %d aranyért.

en: Game: WARNING, we're LOW on FUNDS sire.
hu: Játék: FIGYELEM, KEVÉS PÉNZÜNK van uram.

en: Game: %s needs %s (being built) to grow any further.
hu: Játék: %s növekedéséhez szükséges %s (épül).

en: Game: %s needs %s to grow any further.
hu: Játék: %s növekedéséhez %s szükséges.

en: Game: %s grows to size %d.
hu: Játék: %s %d méretûre nõtt.

en: Game: Famine feared in %s.
hu: Játék: Éhínség van %s-ban.

en: Game: Famine feared in %s, %s lost!
hu: Játék: Éhínség van %s-ban, %s elveszett!

en: Game: %s can't build %s from the worklist.  Purging...
hu: Játék: %s nem tudja megépíteni a munkatervben lévõ %s-t. Törölve...

en: Game: %s can't build %s from the worklist; tech not yet available.  Postponing...
hu: Játék: %s nem tudja megépíteni a munkatervben lévõ %s-t; a technika még nem elérhetõ. Elhalasztva...

en: Game: Production of %s is upgraded to %s in %s.
hu: Játék: A %s gyártása %s-re cserélõdött %s-ban.

en: Game: %s's worklist is now empty.
hu: Játék: %s munkaterve most üres.

en: Game: %s can't upkeep %s, unit disbanded.
hu: Játék: %s nem tud fenntartani %s-t, egység feloszlatva.

en: Game: %s is building %s, which is no longer available.
hu: Játék: %s %s-t épít, ami már nem elérhetõ.

en: Game: The %s have finished building %s in %s.
hu: Játék: A %s befejezték a %s építését %s-ban.

en: Game: %s has finished building %s.
hu: Játék: %s befejezte %s építését.

en: Game: %s boosts research, you gain 2 immediate advances.
hu: Játék: %s felgyorsítja a kutatást, kapsz 2 azonnali fejlesztést.

en: Game: The %s have started building a spaceship!
hu: Játék: A %s ûrhajót kezdtek építeni!

en: Game: %s can't build %s yet.
hu: Játék: %s még nem építhet %s-t.

en: Game: %s is finished building %s.
hu: Játék: %s befejezte %s építését.

en: Game: Can't afford to maintain %s in %s, building sold!
hu: Játék: Nem tudsz pénzt fordítani %s fenntartására %s-ban, épület eladva!

en: Game: Pollution near %s.
hu: Játék: Szennyezés közel %s-hez.

en: Game: We Love The %s Day celebrated in %s.
hu: Játék: Szeretjük A %s-t Nap-ot ünnepelnek %s-ban.

en: Game: We Love The %s Day canceled in %s.
hu: Játék: Szeretjük A %s-t Nap-ot megszüntették %s-ban.

en: Game: Civil disorder in %s.
hu: Játék: Polgári lázadás %s-ban.

en: Game: CIVIL DISORDER CONTINUES in %s.
hu: Játék: POLGÁRI LÁZADÁS FOLYTATÓDIK %s-ban.

en: Game: Order restored in %s.
hu: Játék: Rend helyreállt %s-ban.

en: Game: The people have overthrown your %s, your country is in turmoil.
hu: Játék: Az emberek megdöntötték a %s-odat, az országban nyugtalanság van.

en: Game: %s can't build %s yet, and we can't disband our only city.
hu: Játék: %s még nemépíthet %s-t, és nem szüntethetjük meg az egyetlen városunkat.

en: Game: %s is disbanded into %s.
hu: Játék: %s %s-ba lett olvasztva.

en: Error: unknown option '%s'
hu: Hiba: ismeretlen opció '%s'

en: This is the server for %s
hu: Ez a %s szervere

en: You can learn a lot about Freeciv at %s
hu: Többet megtudhatsz a Freecivrõl a %s oldalon

en: Usage: %s [option ...]
    Valid options are:
hu: Használat: %s [opció ...]
    Elfogadott opciók:

en:   -h, --help		Print a summary of the options
hu:   -h, --help		Összes opció kiírása

en:   -f, --file FILE	Load saved game FILE
hu:   -f, --file FILE	Játékállást betölt FILE-ból

en:   -p, --port PORT	Listen for clients on port PORT
hu:   -p, --port=PORT	PORT porton vár a kliensekre.

en:   -g, --gamelog FILE	Use FILE as game logfile
hu:   -g, --gamelog FILE	FILE logfájl használata

en:   -l, --log FILE	Use FILE as logfile
hu:   -l, --log FILE	FILE használata logfájlként.

en:   -m, --meta		Send info to metaserver
hu:   -m, --meta		Információt küld a metaszervernek

en:   -M, --Metaserver ADDR	Set ADDR as metaserver address
hu:   -M, --Metaserver ADDR	ADDR-t állítja be metaszerver címnek

en:   -s, --server HOST	List this server as host HOST
hu:   -s, --server HOST	Ezt a szervert HOST szerverként listázza ki

en:   -d, --debug NUM	Set debug log level (0,1,2,3,or 3:file1,min,max:...)
hu:   -d, --debug NUM	Hibakeresési szint NUM-ra állítása (0,1,2,3,vagy 3:file1,min,max:...)

en:   -d, --debug NUM	Set debug log level (0,1,2)
hu:   -d, --debug NUM	Hibakeresési szint állítás (0,1,2)

en:   -v, --version		Print the version number
hu:   -v, --version		Verziószám kiírása

note: add client-specific usage information here
en: Report bugs to <%s>.
hu: Hibajelentéseket a <%s> címre küldj.

en: Loading saved game: %s
hu: %s játékállás betöltése

en: Couldn't load savefile: %s
hu: Nem tudom a %s játékállást betölteni

en: Sending info to metaserver [%s]
hu: Információ küldése a metszervernek [%s]

note: accept new players, wait for serverop to start..
en: Now accepting new client connections.
hu: Most elfogadom új kliensek kapcsolódását.

en: Last player has disconnected: will need to restart.
hu: Az utolsó játékos lekapcsolódott: újra kell indítani.

en: Game: The game is over...
hu: Játék: A játéknak vége...

en: Game: Global warming has occurred!
hu: Játék: Globális felmelegedés történt!

en: Game: Coastlines have been flooded and vast ranges of grassland have become deserts.
hu: Játék: A partvonalakat elöntötte a víz és a nagy területû síkságok lettek.

en: Failed saving game as %s
hu: Nem sikerült a %s játékállás elmentése

en: Game saved as %s
hu: Játékállás elmentve %s néven

en: The game is already running.
hu: A játék már fut.

en: Starting game.
hu: Játék indítása.

en: Another player named '%s' has already joined the game.  Please choose another name.
hu: Másik '%s' nevû játékos már csatlakozott a játékhoz. Kérlek válassz másik nevet.

en: %s is the %s ruler %s.
hu: %s a %s uralkodója %s néven.

en: Game full - %s was rejected.
hu: Játék tele - %s kidobva.

en: <%s@%s> has rejoined the game.
hu: <%s@%s> újra belépett a játékba.

en: <%s@%s> has joined the game.
hu: <%s@%s> belépett a játékba.

en: Game: Player <%s@%s> has reconnected.
hu: Játék: <%s@%s> játékos újracsatlakozott.

en: Game: Player <%s@%s> has connected.
hu: Játék: <%s@%s> játékos csatlakozott.

en: Welcome to the %s Server running at %s.
hu: Üdvözöl a %s Szerver %s gépen.

en: Welcome to the %s Server.
hu: Üdvözöl a %s Szerver.

en: Turn-blocking game play: waiting on %s to finish turn...
hu: Körökre osztott játék: %s-ra várunk hogy befejezze a körét...

en: There are currently %d players connected:
hu: %d játékos van kapcsolatban:

en: There is currently 1 player connected:
hu: 1 játékos van kapcsolatban:

en:  (R.I.P.)
hu:  (Nyugodjék békében!)

en:  (AI mode)
hu:  (AI mód)

en: There is 1 other player:
hu: 1 másik játékos van:

en: There are %d other players:
hu: %d másik játékos van:

en:  (an AI player)
hu:  (egy AI játékos)

en: %s has been added as an AI-controlled player.
hu: %s belépett AI irányította játékosként.

en: Game: %s has been added as an AI-controlled player.
hu: Játék: %s belépett AI irányította játékosként.

en: Sorry, you can't join.  The game is full.
hu: Bocs, nem léphetsz be.  A játék tele van.

en: Sorry, you can't join.  The game is already running.
hu: Bocs, nem léphetsz be.  A játék már fut.

en: Game running - %s was rejected.
hu: Játék fut - %s kidobva.

en: game full - %s was rejected.
hu: játék tele - %s kidobva.

en: Lost connection to %s.
hu: %s-al elveszett a kapcsolat.

en: Game: Lost connection to %s.
hu: Játék: %s-al elveszett a kapcsolat.

en: Lost connection to <unknown>.
hu: <ismeretlen>-el elveszett a kapcsolat.

en: Player %d
hu: Játékos %d

en: AI is controlling the %s ruled by %s.
hu: AI írányitja a %s uralkodóját %s-t

en: Game: %s rules the %s.
hu: Játék: %s a %s uralkodója.

en: For introductory help, type 'help'.
hu: Rövid segítségért írd be, hogy 'help'.

en: Game: The %s have aquired %s from the %s
hu: Játék: A %s megszerezték a %s-t a %s-ból

en: Game: You get %d gold.
hu: Játék: Kapsz %d aranyat.

en: Game: You give city of %s to %s.
hu: Játék: Odaadod %s várost %s-nak.

en: Game: %s canceled the meeting!
hu: Játék: %s megszakította a találkozót!

en: The map has %i starting positions on %i isles.
hu: A térképen %i kezdõhely van %i szigeten.

en: Metaserver: bad address: [%s].
hu: Metaszerver: rossz cím: [%s].

en: Herodot's report on the RICHEST Civilizations in the World.
hu: Hérodotosz jelentése a világ LEGGAZDAGABB civilizációiról.

en: Herodot's report on the most ADVANCED Civilizations in the World.
hu: Hérodotosz jelentése a világ LEGFEJLETTEBB civilizációiról.

en: Herodot's report on the most MILITARIZED Civilizations in the World.
hu: Hérodotosz jelentése a világ LEGJOBBAN FELFEGYVERZETT civilizációiról.

en: Herodot's report on the HAPPIEST Civilizations in the World.
hu: Hérodotosz jelentése a világ LEGBOLDOGABB civilizációiról.

en: Herodot's report on the LARGEST Civilizations in the World.
hu: Hérodotosz jelentése a világ LEGNAGYOBB civilizációiról.

en: Historian Publishes!
hu: Történelmi kiadványok!

en: Traveler's Report:
hu: Utazók Jelentése:

en: The Five Greatest Cities in the World!
hu: Az Öt Legjobb Város a világon!

en: %s has been DESTROYED
hu: %s MEGSEMMISÜLT

en: Wonders of the World
hu: A Világ Csodái

en: st
hu: .

en: nd
hu: .

en: rd
hu: .

en: th
hu: .

en:  months
hu:  hónap

en:  tons
hu:  tonna

en: Population
hu: Népesség

en: Research Speed
hu: Kutatási Sebesség

en: Literacy
hu: Mûveltség

en: Production
hu: Termelés

en: Economics
hu: Gazdaság

en: Military Service
hu: Katonai Szolgálat

en: Demographics Report:
hu: Demográfiai Jelentés:

en: Sorry, the Demographics report is unavailable.
hu: Bocs, a Demográfiai Jelentés nem elérhetõ.

en: The %s of the %s
hu: A %s %s-a

en: %2d: The %s %s scored %d points
hu: %2d: A %s %s-a %d pontot ért el

en: Final Report:
hu: Összegzõ Jelentés:

en: The Greatest Civilizations in the world.
hu: A Legnagyobb Civilizációk a világon.

en: Game: %s acquired from The Great Library!
hu: Játék: %s megszerezve A Nagy Könyvtárból!

en: Game: The %s have aquired %s from the Great Library
hu: Játék: A %s megszerezték a %s-t A Nagy Könyvtárból

en: Year: %s
hu: Év: %s

en: Game: The %s are no more!
hu: Játék: A %s nincsenek többet!

en: %s are first to learn %s
hu: %s fejlesztették ki %s-t elsõnek

en: Game: Learned %s.  Our scientists focus on %s, goal is %s.
hu: Játék: Megtanultuk %s-t.  Tudósaink %s-ra koncentrálnak, a cél %s.

en: Game: Learned %s.  Scientists choose to research %s.
hu: Játék: Megtanultuk %s-t.  Tudósaink %s-t választották kutatásuk céljául.

en: Game: Learned %s.  Scientists choose to research Future Tech. 1.
hu: Játék: Megtanultuk %s-t.  Tudósaink a Jövõbeni Technika 1-et választották kutatásuk céljául.

en: Game: Learned Future Tech. %d.  Researching Future Tech. %d.
hu: Játék: Megtanultuk a Jövõbeni Technika %d-t. Kutatjuk a Jövõbeni Tech. %d-t.

en: Game: Great philosophers from all the world join your civilization; you get an immediate advance.
hu: Játék: Nagy filozófusok csatlakoznak civilizációdhoz az egész világból; kapsz egy azonnali fejlesztést.

en: Game: The %s have researched %s.
hu: Játék: A %s felfedezték %s-t.

en: %s discover %s
hu: %s felfedezte %s-t.

en: Game: The %s have researched Future Tech. %d.
hu: Játék: A %s felfedezték a Jövõbeni Technika %d-t.

en: %s discover Future Tech %d
hu: %s felfedezik a Jövõbeni Technika %d-t

en: Game: Technology goal is %s.
hu: Játék: Cél technológia a %s.

en: Tax
hu: Adó

en: Luxury
hu: Luxus

en: Science
hu: Tudomány

en: Game: %s rate exceeds the max rate for %s.
hu: Játék: %s meghaladja a max mértéket %s-ban.

en: Game: %s now governs the %s as a %s.
hu: Játék: %s irányítja a %s-t %s államformában.

en: Game: The %s have incited a revolt!
hu: Játék: A %s zavargásokat keltettek!

en: Game: Tax rate exceeded the max rate for %s; adjusted.
hu: Játék: Az adó mértéke meghaladta a maximumot %s-ban; módosítva.

en: Game: Science rate exceeded the max rate for %s; adjusted.
hu: Játék: A tudomány mértéke meghaladta a maximumot a %s-ban; módosítva.

en: Game: Luxury rate exceeded the max rate for %s; adjusted.
hu: Játék: A luxus mértéke meghaladta a maximumot a %s-ban; módosítva.

en: Game: You've been removed from the game!
hu: Játék: Kiutasítottak a játékból!

en: supported options: %s
hu: eltartott egységek: %s

en: Loading rulesets
hu: Szabályok (ruleset) betöltése

en: Game: Your spaceship is already launched!
hu: Játék: Az ûrhajódat már kilõtték!

en: Game: Your spaceship can't be launched yet!
hu: Játék: Az ûrhajódat még nem lehet kilõni!

en: Game: The %s have launched a spaceship!  It is estimated to arrive on Alpha Centauri in %s.
hu: Játék: A %s kilõttek egy ûrhajót! Az Alpha Centaurira való érkezés becsült ideje %s.

en: Game: You can't modify your spaceship after launch!
hu: Játék: Kilövés után nem módosíthatod az ûrhajódat!

en: Game: You don't have any unplaced Space Structurals!
hu: Játék: Nincs nem elhelyezett Ûrhajó vázad!

en: Game: That Space Structural would not be connected!
hu: Játék: Azt az Ûrhajó vázat nem lehetne csatlakoztatni!

en: Game: You don't have any unplaced Space Components!
hu: Játék: Nincs nem elhelyezett Ûrhajó alkatrészed!

en: Game: Your spaceship already has the maximum number of Fuel Components!
hu: Játék: Az ûrhajódon már meg van az összes Üzemagyag-egység!

en: Game: Your spaceship already has the maximum number of Propulsion Components!
hu: Játék: Az ûrhajódon már meg van az összes Hajtómû-egység!

en: Game: You don't have any unplaced Space Modules!
hu: Játék: Nincs nem elhelyezett Ûrhajó modulod!

en: Game: Your spaceship already has the maximum number of Habitation Modules!
hu: Játék: Az ûrhajódon már meg van az összes Lakóegység!

en: Game: Your spaceship already has the maximum number of Life Support Modules!
hu: Játék: Az ûrhajódon már meg van az összes Létfenntartó egység

en: Game: Your spaceship already has the maximum number of Solar Panel Modules!
hu: Játék: Az ûrhajódon már meg van az összes Napelem-egység!

en: Game: With the capture of %s's capital, the %s spaceship is lost!
hu: Játék: A %s fõvárosának elfoglalásával a %s ûrhajó elveszett!

en: Game: The %s spaceship has arrived at Alpha Centauri.
hu: Játék: A %s ûrhajó megérkezett az Alpha Centaurira.

en: Cut connection to player.
hu: Megszakítja a játékossal a kapcsolatot.

en: Set server options.
hu: Szerver paramétereinek beállítása.

en: Control metaserver connection.
hu: Metaszerver kapcsolat kezelése.

note: translate <> only
en: metaserver <address>
hu: Metaszerver <cím>

note: translate <> only
en: create <player-name>
hu: create <játékos neve>

en: Create an AI player with a given name.
hu: Létrehoz egy AI játékost a megadott névvel.

note: translate <> only
en: save <file-name>
hu: save <filenév>

en: Save game to file.
hu: Játékállás fileba mentése.

en: (unknown)
hu: (ismeretlen)

en: Open metaserver connection to [%s].
hu: Metaszerver kapcsolatot nyit [%s]-al.

en: Close metaserver connection to [%s].
hu: Bezárja a metaszerver kapcsolatot [%s]-al.

en: Metaserver connection is open.
hu: Metaszerver kapcsolat meg van nyitva.

en: Metaserver connection is closed.
hu: Metaszerver kapcsolat zárva.

en: Metaserver connection is already open.
hu: Metaszerver kapcsolat már nyitva van.

en: Metaserver connection is already closed.
hu: Metaszerver kapcsolat már zárva van.

en: Metaserver is now [%s].
hu: A metaszerver most [%s].

en: Metaserver address set.
hu: Metaszerver címe beállítva.

en: Created new AI player: %s.
hu: Új AI játékos létrehozva: %s.

en: Could not write script file '%s'.
hu: Nem tudok a '%s' script fileba írni.

en: Option:
hu: Opció:

en: Description:
hu: Leírás:

en: Status: %s
hu: Státusz: %s

en: changeable
hu: cserélhetõ

en: Option
hu: Opció

en: Server Options (initial)
hu: Szerver Beállítások (kezdeti)

en: Server Options (ongoing)
hu: Szerver Beállítások (menetközben)

en: %s is now %s.
hu: %s most %s.

en: Cutting connection to %s.
hu: Kapcsolat megszakítása %s-al.

en: Sorry, %s is not connected.
hu: Bocs, %s nincs bekapcsolódva.

en: Command:
hu: Parancs:

en: metaserver A    - game reported to metaserver at address A
hu: metaserver C    - a játék a C címen lévõ metaszervernek jelentve

en: start           - start game
hu: start           - játék indítása

en: <no players>
hu: <nincsenek játékosok>

en: %s is not connected
hu: %s nincs kapcsolódva

en: Game: Your %s could not poison the water supply in %s.
hu: Játék: A %s nem tudta a vízellátást megmérgezni %s városban.

en: Game: You have established an embassy in %s.
hu: Játék: Nagykövetséget alapítottál %s-ban.

en: Game: Your %s could not sabotage %s's %s.
hu: Játék: %s-d nem tudta szabotálni %s %s-t.

en: Game: Your %s succeeded in sabotaging %s's %s.
hu: Játék: %s-d sikeresen szabotálta %s %s-t.

en: Game: Too far for this unit.
hu: Játék: Túl messze van az egységtõl.

en: Game: You found %d credits.
hu: Játék: %d aranyat találtál.

en: Game: You found ancient scrolls of wisdom.
hu: Játék: Õsi papírtekercseket találtál.

en: Game: You gain knowledge about %s.
hu: Játék: Megtanultad %s-t.

en: Game: The %s have aquired %s from ancient scrolls of wisdom
hu: Játék: A %s megszerezték a %s-t õsi tekercsekbõl.

en: Game: You gain knowledge about Future Tech. %d.
hu: Játék: A Jövõbeni Technika %d-t megtanultad.

en: Game: A band of friendly mercenaries joins your cause.
hu: Játék: Egy csapat szolgálatkész zsoldos csatlakozott hozzád.

en: Game: An abandoned village is here.
hu: Játék: Egy elhagyott falu van itt.

en: Game: You have unleashed a horde of barbarians!
hu: Játék: Elszabadítottál egy barbár hordát!

en: Game: Your unit has been killed by barbarians.
hu: Játék: Barbárok megölék az egységedet.

en: Game: Friendly nomads are impressed by you, and join you.
hu: Játék: Jó benyomást tettél egy csapat nomádra és csatlakoztak hozzád.

en: Game: This unit has no moves left.
hu: Játék: Ennek az egységnek nincs elég lépése hátra.

en: Game: A %s cannot attack other units.
hu: Játék: %s nem támadhat más egységeket..

en: Game: You can't attack there.
hu: Játék: Itt nem támadhatsz.

en: Game: Only ground troops can take over a city.
hu: Játék: Csak földi egységek foglalhatnak el várost.

en: Game: Sorry, your %s cannot establish a trade route here!
hu: Játék: Bocs, %s-d itt nem alapíthat kereskedelmi útvonalat.

en:       A traderoute already exists between %s and %s!
hu:       Egy kereskedelmi út már létezik %s és %s között!

en:       The city of %s already has 4 trade routes!
hu:       %s városa már 4 kereskedelmi útvonallal rendelkezik!

en: Game: You destroy %s completely.
hu: Játék: %s-t teljesen megsemmisítetted.

en: Game: %s has been destroyed by %s.
hu: Játék: %s-t megsemmisítette %s.

en: Game: Only %s can attack from sea.
hu: Játék: Csak %s támadhatnak tengerrõl.

en: Game: Cannot attack from sea.
hu: Játék: Nem lehet tengerrõl támadni.

en: Rapture
hu: Öröm

en: Disorder
hu: Zavargás

en: Peace
hu: Béke

en: Name
hu: Név

en: City Name
hu: Városnév

en: Size
hu: Méret

en: State
hu: Státusz

en: Rapture/Peace/Disorder
hu: Öröm/Béke/Zavargás

en: Concise *=Rapture, X=Disorder
hu: Jelek: *=Öröm, X=Zavargás

en: Workers
hu: Munkások

en: H/C/U
hu: B/K/B

en: Workers: Happy, Content, Unhappy
hu: Munkások: Boldog, Közömbös, Boldogtalan

en: Special
hu: Speciális

en: E/S/T
hu: SZ/T/A

en: Entertainers, Scientists, Taxmen
hu: Szórakoztatók, Tudósok, Adószedõk

en: Surplus
hu: Többlet

en: F/P/T
hu: É/T/K

en: Surplus: Food, Production, Trade
hu: Többlet: Élelem, Termelés, Kereskedelem

en: Economy
hu: Gazdaság

en: G/L/S
hu: A/L/T

en: Economy: Gold, Luxuries, Science
hu: Gazdaság: Arany, Luxus, Tudomány

en: Number of Trade Routes
hu: Kereskedelmi útvonalak száma

en: Food
hu: Élelem

en: Stock
hu: Raktár

en: Food Stock
hu: Élelemraktár

en: Pol
hu: Szenny

en: Cor
hu: Korr

en: Corruption
hu: Korrupció

en: Currently Building
hu: Éppen epül

en: (Stock,Target,Turns,Buy)
hu: (Raktár,Cél,Körök,Ár)

en:   -n, --name NAME	Use NAME as name
hu:   -n, --name NÉV	NÉV név használata

en:   -p, --port PORT	Connect to server port PORT
hu:   -p, --port PORT	PORT porton lévõ szerverhez kapcsolódás

en:   -s, --server HOST	Connect to the server at HOST
hu:   -s, --server HOST	HOST szerverhez kapcsolódás

en:   -t, --tiles DIR	Look in data subdirectory DIR for tiles
hu:   -t, --tiles KÖNYVTÁR	Tilesetek keresése KÖNYVTÁR alkönyvtárban

en:   -m, --meta HOST	Connect to the metaserver at HOST
hu:   -m, --meta HOST	HOST metaszerverhez kapcsolódás

en: Invalid hostname
hu: Nem jó szervernév

en: Failed looking up host
hu: Nem sikerült megtalálni a szervert

en: Disconnecting from server.
hu: Elszakadás a szervertõl.

en: Lost connection to server!
hu: A szerverrel elveszett a kapcsolat!

en: Game: You can only unload transporter units.
hu: Játék: Csak transzport egységebõl lehet kirakodni.

en: Game: You don't have enough movement left.
hu: Játék: Nincs elég lépésed hátra.

en: Game: Only settlers, and military units in cities, can be put in auto-mode.
hu: Játék: Csak telepesek, és városban lévõ katonai egységek tehetõl automódba.

en: Game: Only nuclear units can do this.
hu: Játék: Csak nukleáris egységek tehetik ezt.

en: Game: Only paratrooper units can do this.
hu: Játék: Csak ejtõernyõs egységet tehetik ezt.

en:   Rivers
hu:   Folyók

en: Sorry, no help topic for %s.
hu: Sajnálom, nincs súgó témakör %s-hez.

en: Sorry, no help topic for %s.
    This page was auto-generated.
hu: Sajnálom, nincs súgó témakör %s-hez.
    Ez a lap automatikusan lett generálva.

en: The discovery of %s will reduce this by 1.
hu: A %s felfedezése ezt 1-el csökkenti.

en: The discovery of %s will increase this by 1.
hu: A %s felfedezése ezt 1-el növeli.

en: Allows a city to grow larger than size %d.
hu: Lehetõvé teszi a városméret %d fölé növekedését.

en: (A%s %s is also required for a city to grow larger than size %d.)
hu: (Egy%s %s is szükséges, hogy a város %d-nél nagyobbra nõjön.)

en: * A missile unit: gets used up in making an attack.
hu: * Rakétaegység: támadás közben elenyészik.

en: * Making an attack ends this unit's turn.
hu: * A támadás lezárja az egység körét.

en: * This unit's attack causes a nuclear explosion!
hu: * Az egység támadása közben atomrobbanást okoz!

en: * Ignores the effects of city walls.
hu: * Nem hat rá a városfal.

en: * Gets quintuple defence against missiles and aircraft.
hu: * Négyszeres védelem rakéták és repülõk ellen.

en: * Ignores terrain effects (treats all squares as roads).
hu: * Nem zavarják a táj változatai (minden mezõt útként használ).

en: * Ignores zones of control.
hu: * Nem hatnak rá a kontroll zónák.

en: * A non-military unit (cannot attack; no martial law).
hu: * Nem katonai egység (nem tud támadni; nincs hadijog).

en: * A field unit: one unhappiness applies even when non-aggressive.
hu: * Csatatéri egység: 1 boldogtalanság pontot okoz, akkor is ha nem agresszív.

en: * Must end turn in a city or next to land, or has a 50%% risk of being lost at sea.
hu: * Muszáj városban, vagy part mellett befejeznie a körét, vagy 50%% eséllyel elveszik a tengerben.

en: * Must end
hu: * Muszáj befejeznie

en: second
hu: második

en: third
hu: harmadik

en: %dth
hu: %d-ik

en: turn in a city, or on a Carrier
hu: körét egy városban, vagy egy Anyahajón

en:  or Submarine
hu:  vagy Tengeralattjáró

en: , or will run out of fuel and be lost.
hu: , vagy kifogy az üzemanyaga és megsemmisül.

en: Allows changing government to %s.
hu: Engedélyezi a %s államformát.

en: The first player to research %s gets an immediate advance.
hu: Az elsõ játékos aki felfedezi %s-t, kap egy azonnali új tudományt.

en: Gives sea units one extra move.
hu: 1 extra lépést ad a tengeri egységeknek.

en: Increases the pollution generated by the population.
hu: Növeli a lakosság által generált szennyezést.

en: Improves the effect of Cathedrals.
hu: Növeli a Katedrálisok hatását.

en: Reduces the effect of Cathedrals.
hu: Csökkenti a Kolosszeumok hatását.

en: Improves the effect of Colosseums.
hu: Növeli a Kolosszeumok hatását.

en: Improves the effect of Temples.
hu: Növeli a templomok hatását.

en: Allows %s to build roads on river squares.
hu: Engedélyezi %s-nek, hogy utakat építsen folyók mentén.

en: Allows %s to build fortresses.
hu: Engedélyezi %s-nek, hogy erõdöt építsen.

en: Allows %s to build airbases.
hu: Lehetõvéteszi, hogy %s légibázisokat építsen.

en: Allows %s to upgrade roads to railroads.
hu: Engedélyezi a %s-nek, hogy fejlessze az utakat vasutakká.

en: Allows %s to upgrade irrigation to farmland.
hu: Engedélyezi a %s-nek, hogy fejlessze az Öntözött földet Farmmá.

en: Low Funds
hu: Alacsony pénztartalékok

note: E_LOW_ON_FUNDS
en: Pollution
hu: Szennyezés

en: Global Warming
hu: Globális Felmelegedés

en: Civil Disorder
hu: Polgárlázongások

en: City Celebrating
hu: Ünneplõ város

en: City Normal
hu: Normál város

en: City Growth
hu: Városnövekedés

en: City Needs Aqueduct
hu: Akvedukt igény városban

en: Famine in City
hu: Éhség városban

en: City Captured/Destroyed
hu: Város elfoglalva/pusztitva

en: Building Unavailable Item
hu: Nemlétezõ dolog építése

en: Wonder Started
hu: Csodaépítés kezdete

en: Wonder Finished
hu: Csodaépítés vége

en: Improvement Built
hu: Építmény megépítve

en: New Improvement Selected
hu: Új építmény választva

en: Forced Improvement Sale
hu: Kötelezõ építményeladás

en: Production Upgraded
hu: Termelés fejlesztve

en: Unit Built
hu: Egység megépítve

en: Unit Defender Destroyed
hu: Védelmi egység pusztulása

en: Unit Defender Survived
hu: Védelmi egység túlélése

en: Collapse to Anarchy
hu: Anarchiába zuhanás

en: Diplomat Actions - Enemy
hu: Diplomatatev. - Ellenséges

en: Tech from Great Library
hu: Tech. szerezve Nagy Könyvtárból

en: Player Destroyed
hu: Játékos megsemmisülve

note: E_DESTROYED
en: Improvement Bought
hu: Építmény megvéve

note: E_IMP_BUY
en: Improvement Sold
hu: Épitmény eladva

note: E_IMP_SOLD
en: Unit Bought
hu: Egység megvéve

note: E_UNIT_BUY
en: Wonder Stopped
hu: Csodaépítés leállása

note: E_WONDER_STOPPED
en: City Needs Aq Being Built
hu: Városnak akvedukt kell (épül)

note: E_CITY_AQ_BUILDING
en: Diplomat Actions - Own
hu: Diplomatatev. - Saját

note: E_MY_DIPLOMAT
en: Unit Attack Failed
hu: Egység támadása sikertelen

note: E_UNIT_LOST_ATT
en: Unit Attack Succeeded
hu: Egység támadása sikeres

note: E_UNIT_WIN_ATT
en: Suggest Growth Throttling
hu: Méretnöv. gyorsítás ajánlása

note: E_CITY_GRAN_THROTTLE
en: Spaceship Events
hu: Ûrhajó események

note: E_UPRISING
en: Worklist Events
hu: Munkaterv események

en: Cannot find your home directory
hu: Nem található a home-könyvtár

en: Settings file is %s
hu: Beállítások fájl: %s

en: Cannot write to file %s
hu: Nem tudok a %s fileba írni

en: Cannot save settings.
hu: Nem lehet a beállításokat menteni

en: Saved settings.
hu: Beállítások elmentve.

en: You were rejected from the game: %s
hu: Kiutasítottak a játékból: %s

en: Client capability string: %s
hu: Kliens képességek: %s

en: Server capability string: %s
hu: Szerver képességek: %s

en: AI Mode is now %s.
hu: Az AI most %s módban van.

en: ON
hu: BE

en: OFF
hu: KI

en: Exporting output window to civgame.log ...
hu: A kimeneti ablak exportja civgame.log-ba ...

en: Export complete.
hu: Export kész.

en: Cleared output window.
hu: Kimeneti ablak törölve.

en: _Buy
hu: _Vesz

en: _Change
hu: _Cserél

en: _Sell
hu: _Elad

en: _Worklist
hu: Munkaterv

note: "supported units" frame
en: Supported units
hu: Eltartott egységek

note: "present units" frame
en: Units present
hu: Jelenlévõ egységek

note: "action area" buttons
en: C_lose
hu: _Bezár

en: _Rename
hu: Á_tnevez

en: _Trade
hu: _Kereskedelem

en: _Activate Units
hu: Egység _Aktiválás

en: _Unit List
hu: Egység _Lista

en: Con_figure
hu: _Konfiguráció

note: "presentunitsdialog"
en: Unit Commands
hu: Egység Parancsok

en: Activate unit
hu: Egység Aktiválás

en: Activate unit, close dialog
hu: Egységaktiválás, ablakzárás

note: act+c
en: Disband unit
hu: Egységfeloszlatás

en: Make new homecity
hu: Ellátó város kijelölés

en: Upgrade unit
hu: Egységfejlesztés

en: Cancel
hu: Mégse

note: "shellrenamecity"
en: Rename City
hu: Városátnevezés

en: What should we rename the city to?
hu: Mi legyen a város új neve?

en: These trade routes have been established with %s:
hu: Ilyen kereskedelmi útvonalak léteznek %s-vel:

en: No trade routes exist.
hu: Nem létezik kereskedelmi ûtvonal.

en: 
    Total trade %d Trade/Year
hu: 
    Összes kereskedelem %d Keresk./Év

note: "citytradedialog"
en: Trade Routes
hu: Kereskedelmi Útvonalak

en: Done
hu: Kész

en: Pollution:   %3d
hu: Szennyezés:   %3d

en: Granary: %3d/%-3d
hu: Magtár: %3d/%-3d

en: %3d/%3d %3d turns
hu: %3d/%3d %3d kör

en: Food:    %2d (%+2d)
    Prod:    %2d (%+2d)
    Trade:   %2d (%+2d)
hu: Élelem:    %2d (%+2d)
    Term:      %2d (%+2d)
    Keresk:    %2d (%+2d)

en: Gold:    %2d (%+2d)
    Luxury:  %2d
    Science: %2d
hu: Arany:    %2d (%+2d)
    Luxus:    %2d
    Tudomány: %2d

en: %s - %s citizens
hu: %s - %s lakos

en: Buy %s for %d gold?
    Treasury contains %d gold.
hu: Vegyünk %s-t %d aranyért?
    A kincstárban %d arany van.

note: "buydialog"
en: Buy It!
hu: Vegyünk!

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: %s costs %d gold.
    Treasury contains %d gold.
hu: %s ára %d arany.
    A kincstárban %d arany van.

en: Darn
hu: Stop

en: Sorry: cannot upgrade %s.
hu: Sajnálom: %s-t nem fejleszheted.

note: "upgradenodialog"
en: Upgrade Unit!
hu: Egység fejlesztése!

en: Upgrade %s to %s for %d gold?
    Treasury contains %d gold.
hu: Fejlesszük %s-t %s-é %d aranyért?
    A kincstárban %d arany van.

note: "upgradedialog"
en: Upgrade Obsolete Units
hu: Elavult egységek fejlesztése

en: Upgrading %s to %s costs %d gold.
    Treasury contains %d gold.
hu: %s fejlesztése %s-re %d aranyért.
    A kincstárban %d arany van.

en: Select new production
hu: Válassz új építendõ dolgot

en: Change Production
hu: Cserél Építendõ Dolgot

en: Ca_ncel
hu: _Mégse

en: Sell %s for %d gold?
hu: Eladjuk %s-t %d aranyért?

note: "selldialog"
en: Sell It!
hu: Elad!

en: Scientists
hu: Tudósok

en: Taxmen
hu: Adószedõk

en: City Options
hu: Város opciók

en: Disband if build settler at size 1
hu: Feloszlat, ha 1-es méretnél Telepest gyárt

en: Auto-attack vs land units
hu: Autotámadás földi egységek ellen

en: Auto-attack vs sea units
hu: Autotámadás tengeri egységek ellen

en: Auto-attack vs air units
hu: Autotámadás légi egységek ellen

en: Auto-attack vs helicopters
hu: Autotámadás helikopterek ellen

note: Add all buildings
en: No Buildings Available
hu: Nincsenek épületek

en: City Report
hu: Városinfók

en: City Advisor
hu: Város Tanácsadó

en: Cen_ter
hu: Középre Hoz

en: _Popup
hu: Megnyit

en: Change _All
hu: Összeset cserél

en: _Refresh
hu: F_rissít

en: _Select
hu: Kivála_szt

en: All Cities
hu: Összes város

en: No Cities
hu: Nincsenek Városok

en: Coastal Cities
hu: Partmenti Városok:

en: Supported Units
hu: Eltartott egységek

en: Units Present
hu: Jelenlévõ egységek

en: Improvements in City
hu: Épületek a városban

en: Game: Select a unit or improvement to change production from.
hu: Játék: Válassz egységet/épületet amit cserélni akarsz.

en: Game: Select a unit or improvement to change production to.
hu: Játék: Válassz egységet/épületet amire cserélni akarsz.

en: Game: That's the same thing!
hu: Játék: A kettõ ugyanaz!

en: Game: Changing production of every %s into %s.
hu: Játék: Minden %s cseréje %s-re.

en: From:
hu: Mirõl:

en: To:
hu: Mire:

en: Change Production Everywhere
hu: Produkció cseréje mindenhol

en: Change
hu: Cserél

en: Game: %s costs %d gold and you only have %d gold.
hu: Játék: %s ára %d arany, de neked csak %d aranyad van.

en: Configure City Report
hu: Városinfó ablak konfigurálása

en: Set columns shown
hu: Mutatott sorok

note: - Now, let's create some command buttons. + Close
en: Close
hu: Bezár

en: Server Name
hu: Szerver Név

en: Version
hu: Verzió

en: Status
hu: Státusz

en: Players
hu: Játékosok

en: Comment
hu: Megjegyzés

en:  Connect to Freeciv Server
hu:  Kapcsolódás Freeciv Szerverhez

en: Freeciv Server Selection
hu: Freeciv Szerver Választás

en: Name:
hu: Név:

en: Host:
hu: Gazda:

en: Metaserver
hu: Metaszerver

en: Update
hu: Frissít

en: Connect
hu: Kapcsolódik

en: Quit
hu: Kilép

en: Message:
hu: Üzenet:

en: Goto and Close
hu: Menj és Bezár

en: Bribe unit for %d gold?
    Treasury contains %d gold.
hu: Lefizessük az egységet %d aranyért?A kincstárban %d arany van.

note: "diplomatbribedialog"
en: Bribe Enemy Unit
hu: Ellenséges Egységet Lefizet

en: Bribing the unit costs %d gold.
    Treasury contains %d gold.
hu: Ellenséges egység lefizetésének ára %d arany
    A kincstárban %d arany van.

note: "diplomatnogolddialog"
en: Traitors Demand Too Much!
hu: Az árulók, túl sokat kérnek!

en: Select Advance to Steal
hu: Válasszd ki az ellopandó tudományt

en: Steal Technology
hu: Tudományt Lop

en: Steal
hu: Lop

en: NONE
hu: SEMMI

en: Select Improvement to Sabotage
hu: Válaszd ki a szabotálandó épületet

en: Sabotage Improvements
hu: Épületek Szabotálása

en: Sabotage
hu: Szabotázs

en: City Production
hu: Város termelése

en: Incite a revolt for %d gold?
    Treasury contains %d gold.
hu: Szítsunk forradalmat %d aranyért?
    A kincstárban %d arany van.

note: "diplomatrevoltdialog"
en: Incite a Revolt!
hu: Forradalom!!

en: Inciting a revolt costs %d gold.
    Treasury contains %d gold.
hu: Forradalom szítása %d aranyért.
    A kincstárban %d arany van.

note: "diplomatdialog"
en:  Choose Your Diplomat's Strategy
hu:  Válaszd ki Diplomatád Stratégiáját

en: Sir, the diplomat is waiting for your command
hu: Uram, a diplomata a parancsára vár!

en: Establish embassy
hu: Követség Alapítása

en: Investigate City
hu: Város Megtekintése

en: Sabotage city
hu: Városbeli Szabotázs

en: Steal technology
hu: Technológia Lopása

en: Incite a revolt
hu: Forradalomszítás

note: "spydialog"
en: Choose Your Spy's Strategy
hu: Válaszd ki Kémed Stratégiáját

en: Sir, the spy is waiting for your command
hu: Uram, a kém a parancsára vár!

en: Establish Embassy
hu: Követség Alapítása

en: Investigate City (free)
hu: Város Megtekintése (díjtalan)

en: Poison City
hu: Város Megmérgezése

en: Industrial Sabotage
hu: Ipari Szabotázs

en: Incite a Revolt
hu: Forradalomszítás

note: "spybribedialog"
en: Subvert Enemy Unit
hu: Ellenséges Egység Átállítása

en: Sabotage Enemy Unit
hu: Ellenséges Egység Szabotálása

en: Your caravan from %s reaches the city of %s.
    What now?
hu: A karavánod %s-bõl %s városába ért.
    Most mit tegyen?

note: "caravandialog"
en: Your Caravan Has Arrived
hu: A Karavánod Megérkezett

en: Establish traderoute
hu: Keresk. útvonal alapítása

en: Help build Wonder
hu: Csoda építésének segítése

en: Keep moving
hu: Továbbmegy

en: Choose Your New Government
hu: Válaszd ki új államformád

en: Select government type:
hu: Államforma típusok:

note: "revolutiondialog"
en: Revolution!
hu: Forradalom!

en: You say you wanna revolution?
hu: Aszondod, forradalom kéne?

en: What To Pillage
hu: Mit fosztogassunk

en: Select what to pillage:
hu: Válaszd ki, mit fosztogassunk:

en: Unit selection
hu: Egységválasztás

en: Ready all
hu: Aktivál mindenkit

en:  What Nation Will You Be?
hu:  Melyik nemzet leszel?

en: Select nation and name
hu: Válassz nemzettséget és nevet

note: ------- leader sex toggles -------
en: Select your sex
hu: Válaszd ki nemed

en: Male
hu: Fiú

en: Female
hu: Lány

en: Select your city style
hu: Válaszd ki a városok stílusát

en: You must select a nation.
hu: Választanod kell nemzettséget!

en: You must select your sex.
hu: Választanod kell nemet!

en: You must select your city style.
hu: Választanod kell városstílust.

en: You must type a legal name.
hu: Kezelhetõ nevet kell beírnod!

en: The following clauses have been agreed upon:
hu: Az alábbi megállapodások köttetek meg:

en: Diplomacy meeting
hu: Diplomáciai Találkozó

en: The %s offerings
hu: A(z) %s ajánlatok:

en: World-map
hu: Világtérkép

en: Sea-map
hu: Hajózási Térkép

en: Maps
hu: Térképek

en: Advances
hu: Technológiák

en: Cities
hu: Városok

en: Gold(max %d)
hu: Arany(max %d)

en: This Eternal Treaty
    marks the results of the diplomatic work between
    The %s %s %s
    and
    The %s %s %s
hu: Ez az Örök Szerzõdés
    jelzi a tárgyalások eredményeit
    %s %s %s
    és
    %s %s %s között.

en: Erase clause
hu: Pont törlése

en: Accept treaty
hu: Egyezmény elfogadása

en: Cancel meeting
hu: Találkozó megszakítása

en: The %s give %s
hu: %s ad %s-t

en: The %s give %d gold
hu: %s ad %d aranyat

en: The %s give their worldmap
hu: %s világtérképet ad

en: The %s give their seamap
hu: %s tengeri térképet ad

en: Game: Invalid amount of gold specified.
hu: Játék: Nem megfelelõ aranymennyiséget adtál meg.

en: Select tax, luxury and science rates
hu: Válassz adó, luxus és tudomány arányt

en: Lock
hu: Fixál

en: %s max rate: %d%%
hu: %s max arány: %d%%

en: Set local options
hu: Lokál opciók állítása

en: Goto/Airlift Unit
hu: Menj|Repülj

en: Select destination
hu: Válassz célt

en: _Goto
hu: _Menj

en: _Cancel
hu: Még_se

en: Turn Done
hu: Kör Vége

en: Freeciv is free software and you are welcome to distribute copies of it
    under certain conditions; See the "Copying" item on the Help menu.
    Now.. Go give'em hell!
hu: A Freeciv szabadszoftver, szabadon továbbadható bizonyos körülmények között.
    Nézd meg a "Licensz" opciót a Súgó menüben!
    És most.. Adj nekik! :)

en: %s People
    Year: %s
    Gold: %d
    Net Income: %d
    Tax:%d Lux:%d Sci:%d
    Researching %s: %d/%d
hu: %s Ember
    Év: %s
    Arany: %dNettó bevétel: %d
    Adó:%d Lux:%d Tud:%d
    Kutatási ter: %s: %d/%d

en: Cost:
hu: Kiadás:

en: Upkeep:
hu: Fenntartás:

en: Requirement:
hu: Követelmény:

en: Obsolete by:
hu: Elavulttá teszi:

en: Attack:
hu: Támadás:

en: Defense:
hu: Védekezés:

en: Move:
hu: Lépések:

en: FirePower:
hu: Tûzerõ:

en: Hitpoints:
hu: Ütéspontok:

en: Basic Upkeep:
hu: Fenntartás:

en: Vision:
hu: Látóhatár:

en: Move/Defense:
hu: Lépés/Védekezés:

en: Food/Res/Trade:
hu: Élm/Erdm/Keresk:

en: Removed
hu: Törölve

note: May be able to skip, or may need to modify, advances[A_NONE].name below, depending on which i18n is done elsewhere.
en: (Never)
hu: (Soha)

note: create_tech_tree(help_improvement_tree, 0, A_LAST, 3);
en: None
hu: Semmi

en: Freeciv Help Browser
hu: Freeciv Súgó Nézõ

en: Allows
hu: Engedélyezi

en:  (with
hu:  (evvel:

en: +%d Trade / %d
hu: +%d kereskedelem / %d

en: no extra / %d
hu: semmi extra / %d

en: +%d Food / %d
hu: +%d Élelem / %d

en: Foreign Intelligence Report
hu: Külföldi Hírszerzés Infók

en: Intelligence Information for the %s Empire
hu: Hírszerzési Információk a %s Birodalomról

en: Ruler: %s %s
hu: Uralkodó: %s %s

en: Government: %s
hu: Államforma: %s

en: Gold: %d
hu: Arany: %d

en: Tax: %d%%
hu: Adó: %d%%

en: Science: %d%%
hu: Tudomány: %d%%

en: Luxury: %d%%
hu: Luxus: %d%%

en: Researching: %s(%d/%d)
hu: Kutatás: %s(%d/%d)

en: Researching Future Tech. %d: %d/%d
hu: %d jövõtechnika kutatása: %d/%d

en: Capital: %s
hu: Fõváros: %s

en: (Unknown)
hu: (Ismeretlen)

note: "shellnewcityname"
en: Build New City
hu: Új város építése

en: What should we call our new city?
hu: Hogyan hívjuk az új várost?

en: Terrain: %s
hu: Táj: %s

en: Minor Tribe Village
hu: Apró törzsi falu

en: with City Walls
hu: városfalakkal

en: Infrastructure:
hu: Infrastruktúra:

en: Unit: %s(%s%s)
hu: Egység: %s(%s%s)

en:   (%d more)
hu:   (%d még)

en: Population: %s
    Year: %s
    Gold %d
    Tax: %d Lux: %d Sci: %d
hu: Populáció: %s
    Év: %s
    Arany: %d
    Adó: %d Lux: %d Tud: %d

en: (veteran)
hu: (veterán)

en: _Game
hu: _Játék

en: Game
hu: Játék

en: Local Options
hu: Lokális Opciók

en: Message Options
hu: Üzenet Opciók

en: Save Settings
hu: Beállítások Mentése

en: Messages
hu: Üzenetek

en: Server Opt initial
hu: Szerver Opc. Kezdeti

en: Server Opt ongoing
hu: Szerver Opc. Menetközben

en: Export Log
hu: Log exportálás

en: Clear Log
hu: Log törlés

en: Disconnect
hu: Szétkapcsolás

en: _Kingdom
hu: _Birodalom

en: Kingdom
hu: Birodalom

en: _Tax Rates
hu: _Adók Aránya

en: _Find City
hu: Városkeresés

en: Work_lists
hu: Munkatervek

en: Revolution
hu: Forradalom

en: _View
hu: _Látvány

en: View
hu: Látvány

en: Map Grid
hu: Térképbeosztás

en: Center View
hu: Kép középre hoz

en: _Orders
hu: _Parancsok

en: Orders
hu: Parancsok

en: Build City
hu: Várost Épít

en: Build Road
hu: Utat Épít

en: Build Irrigation
hu: Öntözõrendszert Épít

en: Build Mine
hu: Bányát Épít

en: Transform Terrain
hu: Tájat Átalakít

en: Build Fortress
hu: Erõdöt Épít

en: Build Airbase
hu: Légibázist épít

en: Clean Pollution
hu: Szennyezést Feltakarít

en: Make Homecity
hu: Ellátó Várost Kijelöl

en: Unload
hu: Kirakodik

en: Wake up others
hu: Felkelti a többieket

en: Auto Settler
hu: Automata Telepes

en: Auto Attack
hu: Automata Támadás

en: Auto Explore
hu: Automata Felfedezés

en: Go to
hu: Menj...

en: Go|Airlift to City
hu: Menj|Repülj ... városba

en: Disband Unit
hu: Egységet Feloszlat

en: Help Build Wonder
hu: Segít Csodát Építeni

en: Make Trade Route
hu: Kereskedelmi Útvonalkij.

en: Explode Nuclear
hu: Atomrobbantás

en: Wait
hu: Várakozik

en: _Reports
hu: _Infók

en: Reports
hu: Infók

en: Military Report
hu: Katonai Infók

en: Trade Report
hu: Kereskedelmi Infók

en: Science Report
hu: Tudomány Infók

en: Top Five Cities
hu: Top 5 Város

en: Demographics
hu: Demográfiák

en: Spaceship
hu: Ûrhajók

en: Help Languages
hu: Nyelvek

en: Help Connecting
hu: Kapcsolódás

en: Help Controls
hu: Vezérlés

en: Help Chatline
hu: Csevegés

en: Help Playing
hu: Játék

en: Help Improvements
hu: Épületek

en: Help Units
hu: Egységek

en: Help Combat
hu: Harc

en: Help ZOC
hu: Kontroll Zónák

en: Help Technology
hu: Technológiák

en: Help Terrain
hu: Tájak

en: Help Wonders
hu: Csodák

en: Help Government
hu: Államformák

en: Help Happiness
hu: Boldogság

en: Help Space Race
hu: Ûrverseny

en: Copying
hu: Licensz

en: Change to %s
hu: Cserél %s-re

en: Transform to %s
hu: Átalakít %s-re

en: Add to City
hu: Városhoz fûz

en: Build Farmland
hu: Farmokat Épít

en: Paradrop
hu: Ejtõernyõs Támadás

en: Build Railroad
hu: Vasútépítés

en: Where to Display Messages
    Out = Output window, Mes = Messages window, Pop = Popup individual window
hu: Kimenpõ üzenetek irányítása
    Ki = Kimenõ ablak, Üze = Üzenetek ablak, Pop = Popup ablak

en: Out:
hu: Ki:

en: Mes:
hu: Üze:

en: Goto location
hu: Menj

en: Popup City
hu: Város popup

en: Game:
hu: Játék:

en: Embassy
hu: Követség

en: Host
hu: Szerver

en: _Intelligence
hu: _Hírszerzés

en: _Meet
hu: _Találkozó

en: _Spaceship
hu: _Úrhajó

en: (idle %d turns)
hu: (semmit nem tesz %d kör óta)

en: done
hu: kész

en: moving
hu: mozgásban

en: Game: You need an embassy to establish a diplomatic meeting.
hu: Játék: Egy követségre van szükséged diplomáciai találkozó létrehozásához.

en: Science Advisor
hu: Tudományos Tanácsadó

en: Researching
hu: Kutatási cél:

en: Goal
hu: Célkitûzés

en: (%d steps)
hu: (%d lépés)

en: Researching Future Tech. %d
hu: Jövõtechnika %d kutatása

en: Building Name
hu: Épületnév

en: Count
hu: Szám

en: Cost
hu: Ár

en: U Total
hu: E Totál

en: Trade Advisor
hu: Kereskedelmi Tanácsadó

en: Total Cost:
hu: Összes koszt:

en: Sell Obsolete
hu: Elavult Eladása

en: Sell All
hu: Minden Eladása

en: Sold %d %s for %d gold
hu: %d %s eladva %d aranyért

en: No %s could be sold
hu: Egy %s sem adható el

en: Sell-Off:
hu: Kiárusítás:

en: Results
hu: Eredmények

en: Income:%6d    Total Costs: %6d
hu: Bevétel:%6d    Összes kiadás: %6d

en: Unit Type
hu: Egység Típus

en: U
hu: E

en: In-Prog
hu: Folyamatban

en: Active
hu: Aktív

en: Shield
hu: Pajzs

en: Totals: ...
hu: Totál: ...

en: Upgrade
hu: Fejleszt

en: Refresh
hu: Frissít

en: Upgrade as many %s to %s as possible for %d gold each?
    Treasury contains %d gold.
hu: Fejlesszünk minden %s-t amit lehet %s-re, egyenként %d aranyért?
    A kincstárban %d arany van.

en: Totals:                     %s%9d%s%9d%s%9d%s%9d
hu: Totál:                       %s%9d%s%9d%s%9d%s%9d

en: Population:       1234
    Support:           100 %
    Energy:            100 %
    Mass:            12345 tons
    Travel time:      1234 years
    Success prob.:     100 %
    Year of arrival:  1234 AD
hu: Populáció:        1234
    Ellátás:           100 %
    Energia:           100 %
    Tömeg:           12345 tonna
    Útidõ:            1234 év
    Siker%:            100 %
    Érkezés éve:      1234 AD

en: Launch
hu: Indítás

en: Population:      %5d
    Support:         %5d %%
    Energy:          %5d %%
    Mass:            %5d tons
    Travel time:     %5.1f years
    Success prob.:   %5d %%
    Year of arrival: %8s
hu: Populáció:       %5d
    Ellátás:         %5d %%
    Energia          %5d %%
    Tömeg:           %5d tonna
    Útidõ:           %5.1f év
    Siker%:          %5d %%
    Érkezés éve:     %8s

note: + Rename
en: Rename
hu: Átnevez

note: + Delete
en: Delete
hu: Találkozó

en: Up
hu: Fel

en: Down
hu: Le

en: Rename Worklist
hu: Munkalista átnevezése

en: What should the new name be?
hu: Mi legyen az új név?

en: Cleared output window.
hu: Kimeneti ablak törölve.

en: Pollution:    %3d
hu: Szennyezés:   %3d

en: Granary: %c%3d/%-3d
hu: Magtár:  %c%3d/%-3d

en: Food:  %3d (%+-4d)
    Prod:  %3d (%+-4d)
    Trade: %3d (%+-4d)
hu: Élelem: %3d (%+-4d)
    Term:   %3d (%+-4d)
    Keresk: %3d (%+-4d)

en: Gold:  %3d (%+-4d)
    Lux:   %3d
    Sci:   %3d
hu: Arany:    %3d (%+-4d)
    Luxus:    %3d
    Tudomány: %3d

en: (is empty)
hu: (üres)

en: (in prog.)
hu: (folyamatban)

en: %s (%d) %d turn
hu: %s (%d) %d kör

en: %s (%d) %d turns
hu: %s (%d) %d kör

en: Failed loading font: %s
hu: Nem sikerült a %s fontot betölteni

en: Allows %s.
hu: Lehetõvétesz %s-t.

en: City: %s(%s) %s
hu: Város: %s(%s) %s

en: %s People
    Year: %s
    Gold: %d
    Tax:%d Lux:%d Sci:%d
hu: Populáció: %s
    Év: %s
    Arany: %d
    Adó:%d Lux:%d Tud:%d

en: Tax Rates
hu: Adó arányok

en: Find City
hu: Városkeresés

en: Worklists
hu: Munkatervek

en: Go/Airlift to City
hu: Menj|Repülj városba

en: Researching %s: %d/%d
hu: Kutatás:    %s: %d/%d

en: Goal: %s (%d steps)
hu: Cél:  %s (%d lépés)

en: Totals:                     %9d%9d%9d%9d
hu: Összesen:                   %9d%9d%9d%9d

en: Connect to Freeciv Server
hu: Kapcsolódás Freeciv Szerverhez

en: Select Unit(s)
hu: Kiválaszt egység(ek)et

en: Firepower:
hu: Tûzerõ:

en: Movement/Defense:
hu: Lépés/Védekezés:

en: Food/Resources/Trade:
hu: Élelem/Erõfor/Keresk:

en: Center
hu: Középre Hoz

en: Select destination:
hu: Válassz célt:

en: Options
hu: Beállítások

en: Out = Output window, Mes = Messages window, Pop = Popup individual window
hu: Out = Kimenõ ablak, Mes = Üzenetek ablak, Pop = Különálló ablak megjelenítése

en: Rates
hu: Arányok

en: Select tax, luxury and science rates:
hu: Válassz adó, luxus és tudomány arányt:

en: Help:
hu: Segítség:

en: Disband if build settler at size 1:
hu: Feloszlat, ha 1-es méretnél Telepeseket gyárt:

en: Auto-attack vs land units:
hu: Autotámadás földi egységek ellen:

en: Auto-attack vs sea units:
hu: Autotámadás tengeri egységek ellen:

en: Auto-attack vs air units:
hu: Autotámadás légi egységek ellen:

en: Auto-attack vs helicopters:
hu: Autotámadás helikopterek ellen:

en: Buy
hu: Vesz

en: Change All
hu: Összeset cserél

en: Configure
hu: Beállítás

en: Rename worklist
hu: Munkaterv átnevezése

en: Choose Your Diplomat's Strategy
hu: Válaszd ki diplomatád stratégiáját

en: Your New Government
hu: Válaszd ki az új államformát

en:  Sell
hu:  Elad

en: Trade
hu: Kereskedelem

en: Activate Units
hu: Egységek aktiválása

en: Unit List
hu: Egység lista

en:  Buy
hu:  Vesz

en: Worklist
hu: Munkaterv

en: Supported units:
hu: Eltartott egységek:

en: Units present:
hu: Jelenlévõ egységek:

en: What Nation Will You Be?
hu: Melyik nemzet leszel?

en: Select nation and name:
hu: Válassz nemzetséget és nevet:

en: Pick Name
hu: Név megadása

en: Select your sex:
hu: Válaszd ki nemed:

en: Male
hu: Fiú

en: Select city style:
hu: Válassz városstílust:

en: Intelligence
hu: Hírszerzés

en: Meet
hu: Találkozó

en: Connecting
hu: Kapcsolódás

en: Controls
hu: Vezérlés

en: Chatline
hu: Csevegés

en: City Improvements
hu: Épületek

en: Technology
hu: Technológia

en: Units
hu: Egységek

en: Aqueduct
hu: Vízvezeték

en: Barracks
hu: Kaszárnya

en: Barracks II
hu: Kaszárnya II

en: Barracks III
hu: Kaszárnya III

en: Cathedral
hu: Katedrális

en: City Walls
hu: Városfal

en: Coastal Defense
hu: Partmenti védelem

en: Colosseum
hu: Kolosszeum

en: Courthouse
hu: Bíróság

en: Factory
hu: Gyár

en: Granary
hu: Magtár

en: Harbour
hu: Kikötõ

en: Hydro Plant
hu: Vízerõmû

en: Library
hu: Könyvtár

en: Marketplace
hu: Piac

en: Mass Transit
hu: Tömegközlekedés

en: Mfg. Plant
hu: Gyártósor

en: Nuclear Plant
hu: Atomerõmû

en: Offshore Platform
hu: Partmenti platform

en: Palace
hu: Palota

en: Police Station
hu: Rendõrállomás

en: Port Facility
hu: Kikötõi berendezés

en: Power Plant
hu: Erõmû

en: Recycling Center
hu: Újrahasznosító központ

en: Research Lab
hu: Kutató laboratórium

en: SAM Battery
hu: Légvédelmi üteg

en: SDI Defense
hu: SDI Védelem

en: Sewer System
hu: Csatornarendszer

en: Solar Plant
hu: Naperõmû

en: Space Component
hu: Ûrhajó alkatrész

en: Space Module
hu: Ûrhajó modul

en: Space Structural
hu: Ûrhajó váz

en: Stock Exchange
hu: Tõzsde

en: Super Highways
hu: Autópálya

en: Supermarket
hu: Szupermarket

en: Temple
hu: Templom

en: University
hu: Egyetem

en: Apollo Program
hu: Apollo program

en: A.Smith's Trading Co.
hu: A.Smith Keresk. Vállalat

en: Colossus
hu: Kolosszus

en: Copernicus' Observatory
hu: Kopernikusz csillagv.

en: Cure For Cancer
hu: A rák gyógymódja

en: Darwin's Voyage
hu: Darwin utazása

en: Eiffel Tower
hu: Eiffel torony

en: Great Library
hu: Nagy Könyvtár

en: Great Wall
hu: Nagy Fal

en: Hanging Gardens
hu: Függõkertek

en: Isaac Newton's College
hu: Isaac Newton Fõiskolája

en: J.S. Bach's Cathedral
hu: J.S. Bach Katedrálisa

en: King Richard's Crusade
hu: Richard király keresztesh.

en: Leonardo's Workshop
hu: Leonardo mûhelye

en: Lighthouse
hu: Világítótorony

en: Magellan's Expedition
hu: Magellán Expedíciója

en: Marco Polo's Embassy
hu: Marco Polo Nagykövetsége

en: Michelangelo's Chapel
hu: Michelangelo Kápolnája

en: Oracle
hu: Jósda

en: Pyramids
hu: Piramisok

en: Shakespeare's Theatre
hu: Shakespeare színháza

en: Statue of Liberty
hu: Szabadságszobor

en: Sun Tzu's War Academy
hu: Sun Tzu Katonai Akadémiája

en: United Nations
hu: Egyesült Nemzetek

en: Women's Suffrage
hu: Nõk választójoga

en: Capitalization
hu: Kapitalizáció

en: European
hu: Európai

en: Classical
hu: Klasszikus

en: Industrial
hu: Ipari

en: Anarchy
hu: Anarchia

en: Emperor
hu: Császár

en: Empress
hu: Császárnõ

en: Monarchy
hu: Királyság

en: Queen
hu: Királynõ

en: Communism
hu: Kommunizmus

en: Comrade
hu: Párttitkár

en: Republic
hu: Köztársaság

en: Consul
hu: Konzul

en: Democracy
hu: Demokrácia

en: President
hu: Elnök

en: Fundamentalism
hu: Fundamentalizmus

en: High Priest
hu: Fõpap

en: High Priestess
hu: Fõpapnõ

en: (Sorry, no helptext available.)
hu: (Bocs, nincs segítség.)

en: Roman
hu: Római

en: ?plural:Romans
hu: ?plural:Rómaiak

en: Dictator
hu: Diktátor

en: Imperator
hu: Császár

en: Imperatrix
hu: Császárnõ

en: Babylonian
hu: Babilóniai

en: ?plural:Babylonians
hu: ?plural:Babilóniaiak

en: German
hu: Germán

en: ?plural:Germans
hu: ?plural:Germánok

en: Chancellor
hu: Kancellár

en: Archbishop
hu: Érsek

en: Egyptian
hu: Egyiptomi

en: ?plural:Egyptians
hu: ?plural:Egyiptomiak

en: Pharaoh
hu: Fáraó

en: Great Pharaoh
hu: Nagy Fáraó

en: American
hu: Amerikai

en: ?plural:Americans
hu: ?plural:Amerikaiak

en: Reverend
hu: Tiszteletes

en: Greek
hu: Görög

en: ?plural:Greeks
hu: ?plural:Görögök

en: Prime Minister
hu: Miniszterelnök

en: Indian
hu: Indián

en: ?plural:Indians
hu: ?plural:Indiánok

en: Maharaja
hu: Maharadzsa

en: Russian
hu: Orosz

en: ?plural:Russians
hu: ?plural:Oroszok

en: Czar
hu: Cár

en: Czarina
hu: Cárnõ

en: Patriarch
hu: Pátriárka

en: Matriarch
hu: Matriarcha

en: ?plural:Zulus
hu: ?plural:Zuluk

en: French
hu: Francia

en: ?plural:French
hu: ?plural:Franciák

en: Aztec
hu: Azték

en: ?plural:Aztecs
hu: ?plural:Aztékok

en: Chinese
hu: Kínai

en: ?plural:Chinese
hu: ?plural:Kínaiak

en: English
hu: Angol

en: ?plural:English
hu: ?plural:Angolok

en: ?plural:Mongols
hu: ?plural:Mongolok

en: Khan
hu: Kán

en: Great Khan
hu: Nagy Kán

en: Turk
hu: Török

en: ?plural:Turks
hu: ?plural:Törökök

en: Sultan
hu: Szultán

en: Spanish
hu: Spanyol

en: ?plural:Spanish
hu: ?plural:Spanyolok

en: Persian
hu: Perzsa

en: ?plural:Persians
hu: ?plural:Perzsák

en: Shah
hu: Sah

en: ?plural:Arabs
hu: ?plural:Arabok

en: Carthaginian
hu: Karthágói

en: ?plural:Carthaginians
hu: ?plural:Karthágóiak

en: Inca
hu: Inka

en: ?plural:Incas
hu: ?plural:Inkák

en: ?plural:Vikings
hu: ?plural:Vikingek

en: Polish
hu: Lengyel

en: ?plural:Polish
hu: ?plural:Lengyel

en: Hungarian
hu: Magyar

en: ?plural:Hungarians
hu: ?plural:Magyarok

en: Danish
hu: Dán

en: ?plural:Danes
hu: ?plural:Dánok

en: Dutch
hu: Holland

en: ?plural:Dutch
hu: ?plural:Hollandok

en: Swedish
hu: Svéd

en: ?plural:Swedes
hu: ?plural:Svédek

en: Japanese
hu: Japán

en: ?plural:Japanese
hu: ?plural:Japánok

en: Shogun
hu: Sógun

en: Portuguese
hu: Portugál

en: ?plural:Portuguese
hu: ?plural:Portugálok

en: Finnish
hu: Finn

en: ?plural:Finns
hu: ?plural:Finnek

en: Sioux
hu: Sziú

en: ?plural:Sioux
hu: ?plural:Sziúk

en: Czech
hu: Cseh

en: ?plural:Czechs
hu: ?plural:Csehek

en: Australian
hu: Ausztrál

en: ?plural:Australians
hu: ?plural:Ausztrálok

en: Welsh
hu: Walesi

en: ?plural:Welsh
hu: ?plural:Walesiek

en: Prince
hu: Herceg

en: Princess
hu: Hercegnõ

en: Korean
hu: Koreai

en: ?plural:Koreans
hu: ?plural:Koreaiak

en: Scottish
hu: Skót

en: ?plural:Scottish
hu: ?plural:Skótok

en: Israeli
hu: Izraeli

en: ?plural:Israelis
hu: ?plural:Izraeliek

en: Argentine
hu: Argentín

en: ?plural:Argentines
hu: ?plural:Argentínek

en: Canadian
hu: Kanadai

en: ?plural:Canadians
hu: ?plural:Kanadaiak

en: Ukrainian
hu: Ukrán

en: ?plural:Ukrainians
hu: ?plural:Ukránok

en: Lithuanian
hu: Litván

en: ?plural:Lithuanians
hu: ?plural:Litvánok

en: Kenyan
hu: Kenyai

en: ?plural:Kenyans
hu: ?plural:Kenyaiak

en: Advanced Flight
hu: Fejlett Repülés

en: Alphabet
hu: Ábécé

en: Amphibious Warfare
hu: Kétéltû Hadviselés

en: Astronomy
hu: Csillagászat

en: Atomic Theory
hu: Atomteória

en: Automobile
hu: Automobil

en: Banking
hu: Bank

en: Bridge Building
hu: Hídépítés

en: Bronze Working
hu: Bronzmegmunkálás

en: Ceremonial Burial
hu: Szertartásos Temetkezés

en: Chemistry
hu: Kémia

en: Chivalry
hu: Lovagi Rend

en: Code of Laws
hu: Törvény

en: Combined Arms
hu: Kombinált Fegyvernem

en: Computers
hu: Számítógépek

en: Conscription
hu: Sorozás

en: Construction
hu: Építkezés

en: Currency
hu: Valuta

en: Electricity
hu: Elektromosság

en: Electronics
hu: Elektronika

en: Engineering
hu: Mérnöki Munka

en: Environmentalism
hu: Környezetvédelem

en: Espionage
hu: Kémkedés

en: Explosives
hu: Robbanóanyagok

en: Feudalism
hu: Feudalizmus

en: Flight
hu: Repülés

en: Fusion Power
hu: Fúziós Erõ

en: Genetic Engineering
hu: Genetika

en: Guerilla Warfare
hu: Gerilla Hadviselés

en: Gunpowder
hu: Puskapor

en: Horseback Riding
hu: Lovaglás

en: Industrialization
hu: Iparosítás

en: Invention
hu: Feltalálás

en: Iron Working
hu: Vasmegmunkálás

en: Labor Union
hu: Munkarõ Egyesítés

en: Laser
hu: Lézer

en: Leadership
hu: Vezetõi Képesség

en: Machine Tools
hu: Szerszámgépek

en: Magnetism
hu: Mágnesesség

en: Map Making
hu: Térképkészítés

en: Masonry
hu: Kõmûvesség

en: Mass Production
hu: Tömeggyártás

en: Mathematics
hu: Matematika

en: Medicine
hu: Gyógyszer

en: Metallurgy
hu: Kohászat

en: Miniaturization
hu: Miniatürizáció

en: Mobile Warfare
hu: Mobil Hadviselés

en: Monotheism
hu: Egyistenhit

en: Mysticism
hu: Miszticizmus

en: Navigation
hu: Navigáció

en: Nuclear Fission
hu: Maghasadás

en: Nuclear Power
hu: Atomenergia

en: Philosophy
hu: Filozófia

en: Physics
hu: Fizika

en: Plastics
hu: Mûanyagok

en: Polytheism
hu: Többistenhit

en: Pottery
hu: Fazekasság

en: Radio
hu: Rádió

en: Recycling
hu: Újrahasznosítás

en: Refining
hu: Finomítás

en: Refrigeration
hu: Hûtés

en: Robotics
hu: Robot

en: Rocketry
hu: Rakéta

en: Sanitation
hu: Egészségügy

en: Seafaring
hu: Hajózás

en: Space Flight
hu: Ûrrepülés

en: Stealth
hu: Lopakodó

en: Steam Engine
hu: Gõzgép

en: Steel
hu: Acél

en: Superconductors
hu: Szuperkonduktor

en: Tactics
hu: Taktika

en: The Corporation
hu: A Vállalat

en: The Republic
hu: A Köztársaság

en: The Wheel
hu: A Kerék

en: Theology
hu: Teológia

en: Theory of Gravity
hu: Gravitáció Teória

en: Warrior Code
hu: Harcos Jelrendszer

en: Writing
hu: Írás

en: Religion
hu: Vallás

en: Glacier
hu: Gleccser

en: Ivory
hu: Elefántcsont

en: Oil
hu: Olaj

en: Desert
hu: Sivatag

en: Oasis
hu: Oázis

en: Deserts are regions of extreme dryness, making agriculture and trade very difficult.
hu: A sivatagok különösen száraz területek, ezért körülményessé teszik a földmûvelést és a kereskedelmet.

en: Forest
hu: Erdõ

en: Pheasant
hu: Fácán

en: Silk
hu: Selyem

en: Forests are densely wooded, making agriculture somewhat problematic.
hu: Az erdõk sûrûn vannak fával, ezért a földmûvelés nehéz.

en: Grassland
hu: Mezõ

en: Resources
hu: Erõforrások

en: Grasslands afford exceptional agricultural opportunities.
hu: A mezõk kiváló mezõgazdasági lehetõségeket nyújtanak.

en: Hills
hu: Dombok

en: Coal
hu: Szén

en: Wine
hu: Bor

en: Jungle
hu: Dzsungel

en: Gems
hu: Drágakövek

en: Fruit
hu: Gyümölcs

en: Jungles are densely overgrown, making agriculture somewhat problematic.
hu: A dzsungelek sûrûn benõttek növénnyel, ezért a földmûvelés nehéz.

en: Mountains
hu: Hegyek

en: Gold
hu: Arany

en: Iron
hu: Vas

en: Mountains are regions of extreme altitude, making agriculture and trade very difficult.
hu: A hegyek nagy magasságú területek, ezért körülményessé teszik a földmûvelést és a kereskedelmet.

en: Ocean
hu: Óceán

en: Fish
hu: Hal

en: Whales
hu: Bálnák

en: Plains
hu: Síkság

en: Buffalo
hu: Bölény

en: Wheat
hu: Búza

en: Swamp
hu: Mocsár

en: Peat
hu: Tõzeg

en: Spice
hu: Fûszer

en: Furs
hu: Prémek

en: Seals
hu: Fókák

en: Horses
hu: Lovak

en: Settlers
hu: Telepesek

en: Engineers
hu: Mérnökök

en: Warriors
hu: Harcosok

en: Archers
hu: Íjászok

en: Legion
hu: Légió

en: Pikemen
hu: Lándzsások

en: Musketeers
hu: Muskétások

en: Fanatics
hu: Fanatikusok

en: Partisan
hu: Partizán

en: Alpine Troops
hu: Alpesi Sereg

en: Riflemen
hu: Puskások

en: Marines
hu: Tengerészek

en: Paratroopers
hu: Ejtõernyõsök

en: Mech. Inf.
hu: Gép. Gyalogság

en: Horsemen
hu: Lovasok

en: Chariot
hu: Harci Szekér

en: Elephants
hu: Elefántok

en: Crusaders
hu: Keresztes Vitéz

en: Knights
hu: Lovagok

en: Dragoons
hu: Dragonyosok

en: Cavalry
hu: Lovasság

en: Armor
hu: Tank

en: Catapult
hu: Katapult

en: Cannon
hu: Ágyú

en: Artillery
hu: Tüzérség

en: Fighter
hu: Vadászgép

en: Bomber
hu: Bombázó

en: Helicopter
hu: Helikopter

en: Stealth Fighter
hu: Lopakodó Vadász

en: Stealth Bomber
hu: Lopakodó Bombázó

en: Trireme
hu: Görög Gálya

en: Galleon
hu: Gálya

en: Frigate
hu: Fregatt

en: Ironclad
hu: Páncélos Hajó

en: Destroyer
hu: Romboló

en: Cruiser
hu: Cirkáló

en: AEGIS Cruiser
hu: AEGIS Cirkáló

en: Battleship
hu: Csatahajó

en: Submarine
hu: Tengeralattjáró

en: Carrier
hu: Csapatszállító

en: Transport
hu: Szállítóhajó

en: Cruise Missile
hu: Cirkáló Rakéta

en: Nuclear
hu: Nukleáris Rakéta

en: Diplomat
hu: Diplomata

en: Spy
hu: Kém

en: Caravan
hu: Karaván

en: Freight
hu: Áruszállító

en: Explorer
hu: Felfedezõ

en: Barbarian Leader
hu: Barbár Vezetõ

en: Militia
hu: Milícia
